Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Banjo, flétna i kytara. Písničkář Seeger se narodil před 95 lety

Lidé

  6:17
NEW YORK - Legendární folkový zpěvák, skladatel, hudebník a sběratel lidových písní Pete Seeger, který se narodil před 95 lety, 3. května 1919, zemřel letos koncem ledna. Hráč na pětistrunné banjo, dvanáctistrunnou kytaru a flétnu, který byl známý rovněž jako politický a ekologický aktivista, byl autorem nebo spoluautorem řady hitů.

Legendární folkový zpěvák a aktivista Pete Seeger. foto: Reuters

Mezi jeho známé písně patří například Where Have All the Flowers Gone? (v Česku známé jako Řekni, kde ty kytky jsou, nazpívané mimo jiné Juditou Čeřovskou), If I Had A Hammer (Bylo by to krásný v českém podání Waldemara Matušky) nebo hippie balady Turn, Turn, Turn!

Legendární folkový zpěvák Pete Seeger.

Řadu písní Seeger také zpopularizoval - mimo jiné We Shall Overcome, která se v 60. letech stala hymnou amerického hnutí za občanská práva a která při listopadové revoluci v roce 1989 zněla po řadě českých náměstí v českém překladu Ivo Fischera Jednou budem dál. Seeger v roce 1964 vystupoval v tehdejším Československu a koncertní záznam byl o rok později vydán ve zkrácené podobě na supraphonském titulu Zpívá Pete Seeger.

Americký folkař rovněž proslavil kubánskou Guantanameru, do jejíhož textu, do té doby povětšinou improvizovaného, vložil verše velkého kubánského básníka Josého Martího. Podobně se díky němu stala známá píseň This Land Is Your Land (Ta zem je tvá zem) z repertoáru Woodieho Guthrieho nebo Goodnight Irene z repertoáru Leadbellyho.

Legendární folkový zpěvák a aktivista Pete Seeger.

Peter Seeger se narodil v New Yorku. Jeho otec byl muzikolog a hudebně nadaní byli i jeho sourozenci. Studoval sociologii na Harvardově univerzitě a již v devatenácti letech se začal intenzivně věnovat hudbě. Byl zakládajícím členem amerických folkových skupin The Almanac Singers a The Weavers. V roce 1958 zahájil sólovou kariéru. Ve 30. a 40. letech proslul svými komunistickými názory, pro něž ho někteří jeho oponenti nazývali Stalinův kanárek. Členem komunistické strany byl do roku 1949.

Seeger dostal čtyři ceny Grammy, včetně ocenění za celoživotní dílo v roce 1993.

Autoři: ,