Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Běla Syrová: Neuměla hospodařit, o peníze prosila Beneše

Lidé

  7:00
PRAHA - Manželka generála Syrového byla velmi společenská, ale měla problém vyjít s penězi.

Jediná dostupná fotografie Běly Syrové (třetí zprava), druhá polovina 30. let.(První zprava Jaroslava Eliášová, čtvrtý zprava generál Eliáš, třetí zleva generál Syrový). foto: Národní archiv

Brzy po druhé svatbě začaly Běle Syrové finanční starosti. Jejich příčiny popisuje blízká přítelkyně Syrové Jaroslava Eliášová, manželka pozdějšího protektorátního premiéra Aloise Eliáše: "U nich se vedl velký dům, Běla byla skvělá hostitelka, ale nedovedla počítat, a tak často byl větší rozchod nežli příjem a vedlo to k nespokojenosti."

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Eliášové se paní Syrová ráda pohybovala v nejvyšších kruzích, ale příjmy jejího muže na to prostě nestačily, takže "někdy plakávala a říkala, že si připadají jako šedé myšky mezi nimi". Jejich přátelé se jim snažili pomoci tím, že se za pozvání na oběd či večeři revanšovali nějakým užitečným dárkem. 

Před Vánocemi 1931 se Běla Syrová rozhodla seznámit se svou finanční situací ministra zahraničí Beneše a požádat ho o pomoc. Jestli Beneš, který disponoval tajným fondem ministerstva zahraničí, z něhož byla sanována nejen řada prohradních politiků, kteří se za krize dostali do finančních potíží, ale také podpláceni novináři z mnoha zemí za vytváření pozitivního image Československa, Syrovým pomohl, přístupné dokumenty neuvádějí. Z toho, že v dalších letech se prosby paní Syrové již neopakovaly, se dá usuzovat, že asi ano.

Co napsala Běla Syrová Benešovi, se dozvíte v magazínu LN, který výjimečně vychází už ve čtvrtek.

Autor: