Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budapešť se rozloučila se srdcem Habsburka

Magazín

  21:30
BUDAPEŠŤ - Stovky Maďarů se rozloučily s Ottou Habsburským, nejstarším synem posledního rakouského císaře a uherského krále Karla. Podle agentury APA zádušní mši v budapešťské svatoštěpánské bazilice sloužil ostřihomský arcibiskup kardinál László Paskai.

Zádušní mši v budapešťské svatoštěpánské bazilice sloužil ostřihomský arcibiskup kardinál László Paskai foto: ČTK/AP

Večer byla v úzkém rodinném kruhu uložena urna se srdcem zesnulého v bazilice benediktinského opatství Pannonhalma nedaleko Györu. Tím skončil pompézním pohřeb Otty Habsburského, jenž zemřel 4. července v Bavorsku.

Paskai ve svém vystoupení zesnulého ocenil jako politika, který se v rámci Panevropského hnutí a jako poslanec Evropského parlamentu "celoživotně zasazoval o sjednocení Evropy, o to, aby železná opona konečně patřila minulosti". Jeho morální profil a politická činnost mohou být vzorem pro nynější politiky, dodal.

Urna se srdcem Otty Habsburského

Vedle sedmi dětí zesnulého, vnoučat a pravnoučat se obřadu zúčastnili i maďarský prezident Pál Schmitt, vicepremiér Zsolt Semjén, řada církevních hodnostářů a dalších hostů.

Večerní uložení urny se srdcem v Pannonhalmě se uskutečnilo na základě Ottova přání v závěti. Separátní pohřbívání srdce má v habsburském rodě tradici. Obřadu byli vedle benediktinských mnichů přítomni i představitelé dalších náboženství v Maďarsku - luteránského, reformovaného a židovského, uvedla APA.

Tělo zemřelého stejně jako tělo jeho manželky bylo za velké pompy pohřbeno v sobotu ve Vídni do Kapucínské krypty, která je habsburským mauzoleem od počátku 17. století.

FOTOGALERIE LIDOVÝCH NOVIN

Následník uherského trůnu

V Maďarsku žije od 90. let Ottův druhorozený syn Georg. To však zdaleka není jediná vazba zesnulého na Maďarsko. Jeho otec císař Karel se roku 1916 nechal korunovat uherským králem, matka Zita byla korunována uherskou královnou a sám Otto byl uznán následníkem uherského trůnu.

Byla to ostatně jediná Karlova korunovace, císařem rakouským byl pouze uznán, nikoli korunován s odůvodněním, že v době válečného utrpení obyvatel říše se korunovační pompa nehodí a akt se uskuteční až po válce. Místo toho byl ale v roce 1918 zbaven trůnu a později vypovězen ze země.

POHŘEBNÍ RITUÁL

Přestože Maďarsko Karla korunovalo a po válce zůstalo královstvím, regent království Miklós Horty ve 20. letech oba Karlovy pokusy převzít maďarský trůn tvrdě odrazil. Nehledě na to zůstalo Maďarsko pro Ottu Habsburského"srdeční záležitostí" a ještě v roce 1989 patřil k hlavním organizátorům takzvaného evropského pikniku na hranicích Rakouska a Maďarska, během nějž emigrovaly tisíce východních Němců do tehdejšího západního Německa.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat