Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byl Pablo Neruda otráven? Začala exhumace jeho ostatků

Magazín

  22:16
ISLA NEGRA - U hrobu v chilském přímořském městečku Isla Negra začali experti vyzvedávat ostatky básníka Pabla Nerudy. Literát a komunistický aktivista byl pohřben poblíž domu, ve kterém dlouhá léta žil. Cílem exhumace je zjistit, zda v roce 1973 po puči diktátora Augusta Pinocheta zemřel Neruda na rakovinu, či byl otráven.

Pablo Neruda foto: ČTK

Ostatky budou podle agentury EFE ke zkoumání do Santiaga převezeny v pondělí. Jeden z nejuznávanějších básníků chilské historie, který svůj pseudonym převzal od českého spisovatele Jana Nerudy, zemřel 12 dní po vojenském převratu, který nahradil vládu socialistického prezidenta Salvadora Allendeho režimem generála Augusta Pinocheta.

ČTĚTE TAKÉ:

Oficiální příčinou smrti byla rakovina prostaty, kterou 69letý muž trpěl. Ihned se však objevilo podezření, že muž nepohodlný novému vedení země byl otráven.

Nerudovi stoupenci se od té doby dožadují vyšetření příčin smrti. "Jsem hrdý na to, že jsme se dostali až do tohoto stádia. Uběhlo skoro 40 let, co mluvím o vraždě Pabla Nerudy," řekl televizní stanici 24Horas někdejší Nerudův řidič Manuel Araya.

Experti však pochybují, zda se příčinu smrti podaří s jistotou určit. Nejen kvůli dlouhé době, která uplynula, ale i pro sporný výběr znalců. Ostatky a případně další odebrané důkazy poputují do soudních laboratoří ministerstva spravedlnosti v Santiagu.

Ohledání a analýzy provede tým, ve kterém budou zástupci univerzity, patologové a zahraniční specialisté. Skupinu přitom jmenoval soud, který k nespokojenosti komunistů odmítl čtyři jimi navrhované lékaře.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat