Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bývalý fotbalový ‚Rudý ďábel‘ Mulryne byl vysvěcen na kněze. Přijal slib chudoby

Lidé

  6:00aktualizováno  22:52
DUBLIN - Bývalý severoirský fotbalista Philip Mulryne byl o víkendu vysvěcen na kněze a završil tak velkou životní proměnu. Někdejší hráč Manchesteru United, jenž kdysi vydělával až 600 tisíc liber ročně a užíval si bouřlivého života, spojil svou budoucnost v římskokatolické církvi s dominikánským řádem a přijal slib chudoby.

Bývalý severoirský fotbalista Philip Mulryne byl vysvěcen na kněze. foto: Luuk Dominiek Jansen

Devětatřicetiletý rodák z Belfastu nastoupil cestu k vysvěcení v roce 2009, kdy definitivně ukončil sportovní kariéru a vstoupil do semináře. Vloni v září složil řeholní slib a na začátku listopadu byl vysvěcen na jáhna. Sobotního vysvěcení otce Mulryneho se ujal arcibiskup Joseph Augustine Di Noia, jenž na ceremoniál přicestoval z Říma.

Portál Církevní turistika nabízí stovky poutních míst a slavností

Mulryne prošel mládežnickými týmy Manchesteru United, ale v mužstvu nabitém hvězdami se neprosadil. Na Old Trafford se potkával s Davidem Beckhamem, Paulem Scholesem i Karlem Poborským, za „Rudé ďábly“ ale odehrál v Premier League jediný zápas. V roce 1999 odešel do Norwiche, kde strávil většinu kariéry. Loučil se angažmá v Cardiffu a Leytonu Orient.

Jako fotbalista si užíval života, jeho přítelkyní byla modelka Nicola Chapmanová. Jeho působení v národním týmu Severního Irska, za který odehrál 27 zápasů, skončilo v roce 2005, kdy si s klubovým spoluhráčem Jeffem Whitleym na reprezentačním srazu zaflámovali a kouč Lawrie Sanchez je vyřadil z kádru.

Autor: