Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Palec pravé ruky nahradili Australanovi lékaři palcem z jeho nohy

Magazín

  6:24
CANBERRA - Palec pravé ruky, o který 20letého Australana připravil býk, nahradili chirurgové palcem z mladíkovy nohy, napsal dnes zpravodajský server BBC. K nezvyklému řešení, jež zabralo osm hodin, se lékaři uchýlili poté, co se dvakrát neúspěšně pokusili mladému muži přioperovat původní prst.
Chirurgové při práci (ilustrační foto)

Chirurgové při práci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ke zranění Zac Mitchell přišel v dubnu na zapadlé dobytčí farmě ve státu Západní Austrálie. „Býk mi přikopl ruku k plotu,“ popsal incident Mitchell.

Jeho spolupracovníci se snažili okamžitě po nehodě palec uchovat. „Palec dali do chladícího boxu s ledem,“ řekl mladík BBC. Poté byl Mitchell letecky dopraven do nemocnice v Perthu, ale lékařům se nepovedlo Mitchellovi palec přes veškerou snahu zachránit.

Třebaže mladý muž nechtěl zprvu o nápadu chirurgů použít palec z nohy ani slyšet, nakonec s transplantací, jež proběhla před dvěma týdny v nemocnici Sydney Eye Hospital, souhlasil.

Nad Mitchellovým zdráháním se nijak nepozastavuje ani vedoucí plastický chirurg Sean Nicklin. „Je to trochu bláznivý nápad a (pacienti) nechtějí, aby přišli ke zranění jiné části těla,“ vysvětlil Nicklin. „Když má člověk dobré čtyři prsty, ale chybí protilehlý palec, ruka ztrácí mnohé ze svých funkcí,“ dodal plastický chirurg. Mladíka nyní čeká více než roční rehabilitace, poté se plánuje vrátit k práci na dobytčí farmě.

Autor:

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat