Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

David Bowie vyzval Skoty, aby neopouštěli Británii

Lidé

  6:46
LONDÝN - Sedmašedesátiletý rocker David Bowie se ve středu stal nejen nejstarším držitelem prestižní hudební ceny Brit Award, ale také jako jediný se při slavnostním ceremoniálu v Londýně obrátil k publiku s politickým sdělením. Před nadcházejícím referendem vyzval Skoty, aby neopouštěli zbytek Británie.

David Bowie foto: Reprofoto

Bowie vydal loni nové album Next Day poprvé po deseti letech. Tento hudební vizionář ale dlouhodobě žije v New Yorku a na rozdíl od většiny ostatních britských umělců se ceremoniálu osobně nezúčastnil.

Zastoupila ho známá modelka Kate Mossová, která přišla na pódium ve stejných šatech, jaké Bowie nosil na koncertech počátkem 70. let, kdy se prezentoval jako fiktivní postava Ziggy Stardust. Anglický rocker Noel Gallagher, který cenu pro nejlepšího britského zpěváka roku předával, také v žertu označil Mossovou za Bowieho "zástupce na Zemi". "Přece jste si nemysleli, že tady opravdu bude?" zeptal se také Gallagher obecenstva. "Na tuhle s...ku je moc velkej frajer," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Kate Mossová pak přečetla Bowieho děkovný vzkaz, který končil slovy: "Jsem naprosto potěšen, že mám Brit za to, že jsem nejlepší muž - ale tím jsem, ne Kate? Myslím, že to je skvělý způsob, jak zakončit den. Velmi vám děkuji ... a Skotsko, prosím, zůstaň s námi." Skotsko uspořádá v září referendum, ve kterém se bude rozhodovat, zda zůstane součástí Británie nebo se po 307 letech osamostatní.

Není zcela jasné, jakou vazbu na Skotsko Bowie má, poznamenal list The Guardian. "Jeho otec byl z anglického hrabství Yorkshire. Jmenoval se Jones a toto jméno se často pojí s Walesem. Jeho matka je z anglického Kentu a sám Bowie se narodil a vyrůstal v Londýně," dodal list.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...