Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Jiránkův vzkaz z pohřbu: 'Je třeba si zachovat humor'

Lidé

  12:02aktualizováno  13:15
PRAHA - Několik desítek lidí se loučilo ve čtvrtek před polednem se zesnulým nestorem české karikatury Vladimírem Jiránkem. Poslední sbohem mu přišly dát osobnosti českého veřejného i uměleckého života.

Vladimír Jiránek zemřel 6. listopadu ve věku 74 let. foto: MAFRA - František Vlček

"I v nejvážnějších chvílích je potřeba si zachovat humor," stálo vedle autoportrétu tohoto kreslíře na smutečním oznámení, na které rodina použila jeho nejoblíbenější rčení. Na oblibu animovaných králíků Boba a Bobka či kutilů Pata a Mata upozornily ve smuteční síni znělky těchto televizních snímků a vyvolaly na tvářích přítomných úsměv.

Během obřadu zazněly živě melodie Boba Dylana a Duka Ellingtona, herec Petr Kostka zarecitoval verše Jaroslava Seiferta. Mezi přítomnými byli například Iva Janžurová, Miloš Nesvadba, Ilja Racek, Jan Vodňanský, grafik Vladimír Suchánek a někdejší premiér Petr Pithart. Z Německa přijel karikaturista, ilustrátor, spisovatel a režisér Ivan Steiger. Rozloučit se s Jiránkem přišli i šéfredaktoři, s nimiž Jiránek spolupracoval. Mimo jiné bývalý šéf Reflexu Petr Bílek a výkonný ředitel Lidových novin Dalibor Balšínek.

Vladimír Jiránek - otec králíků z klobouku

Autor večerníčkových postaviček Bob a Bobek či Pat a Mat se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval novinářství na filozofické fakultě pražské Univerzity Karlovy. Celý život byl kreslířem a karikaturistou na volné noze. Spolupracoval s řadou časopisů, v posledních letech se jeho kreslené vtipy pravidelně objevovaly v Lidových novinách.

Byl držitelem řádu bílé opice, což je ocenění České unie karikaturistů a získal i řadu dalších ocenění - například cenu Karla Poláčka v kategorii "Humor moudrých".

Na pohřbu v pražských Strašnicích nicméně chyběl prezident Václav Klaus, který se v posledních dnech o Jiránkovo zdraví zajímal a pravidelně mu volal.  Vysvětlení je jednoduché: Klaus je na oficiální cestě v Rakousku, zastoupil jej jeho vicekancléř Petr Hájek.

Autor: