Rachel Meghan Markleová se narodila v kalifornském Los Angeles 4. srpna 1981. Ač k herectví vždy tíhla, její příběh nebyl klasickou story o dívce ze slunné Kalifornie, která se chce stát herečkou. Už od mala se totiž zajímala o společenské problémy a později i politiku.
Ve svých jedenácti letech psala dopis právničkám zabývajícími se právy žen, kterým upozornila na reklamu na jistý prostředek na mytí nádobí, který v reklamě hlásal, že jsou to ženy, kdo bojuje každý den s mastným nádobím. Nastartovaná kampaň nakonec donutila firmu reklamu změnit.
Její zájmy se promítly i do studií, když Markleová vystudovala nejen divadelní herectví, ale též mezinárodní vztahy. Díky dobrým studijním výsledkům se dokonce ve dvaceti letech dostala na stáž na americkou ambasádu v argentinském Buenos Aires. Tam se poznala například s tehdejším americkým ministrem financí Paulem O’Neillem. „Nikdy jsem nechtěla být jen paničkou, chtěl jsem být ženou, která reálně pracuje,“ svěřila se Markleová v příspěvku na svém blogu. Podle svých slov ji zkušenost na ambasádě později inspirovala při ztvárnění její průlomové role Rachel v seriálu Kravaťáci.
Humanitaristka a ambasadorka
Možná i díky studiu a možnosti pracovat v jižní Americe se Meghan Markleová otevřely obzory sahající daleko za život na červeném koberci. Působí totiž jako ambasadorka OSN v problematice práv žen, podporuje například projekt své kolegyně ze stříbrného plátna Emmy Watsonové, zaměřený na rovnost mezi pohlavími. Na půdě OSN měla před generálním tajemníkem Pan Ki-munem proslov.
Zároveň je jednou z tváří podporující kanadský projekt World Vision Clean Water, který se snaží zajistit lidem v krizových oblastech přístup k čisté vodě. V souvislosti s tím byla v kontaktu například s kanadským premiérem Justinem Trudeauem a navštívila utečenecké tábory v africké Rwandě.
Přesto se Markleová nevyhnula kritice a to přímo ze strany vlastní rodiny. Její o šestnáct let starší nevlastní sestra z otcovy strany Samantha ji již dříve na Twitteru kritizovala za „ignorování rodiny“ a stavu samotné Samanthy, která má roztroušenou sklerózu a je upoutána na vozíček.
Meghan Markleová se zkrátka vymyká stereotypu hollywoodské hvězdičky, která se zabývá jen módou a společenským životem a většinu svého volného času tráví na divokých večírcích s ostatními hvězdami showbyznysu.
Těžké začátky a smíšený původ
Přesto to byla právě párty, která pomohla Meghan Markleové ke kariéře herečky. Kontrakt jí totiž na jedné takové akci nabídl agent, který viděl záběry jedné z jejích školních rolí. Ze začátku se ale potýkala se značnými potížemi.
Jedna z nich byl například její původ. Její maminka, Doria Radlan, je afroamerického původu, zatímco její otec Thomas W. Markle, který mimochodem pracoval na slavném seriálu Ženatý se závazky, je běloch. Meghan to při prvních konkurzech způsobovalo problémy, tvůrci měli totiž dilema s tím, že se nehodí do role bělošky ani afroameričany, uvázla jednoduše někde mezi. „Byla jsem etnický chameleon, který nemohl sehnat práci,“ vzpomíná pro server Independent Markleová.
Na téma svého etnického původu se Markleová plně rozpovídala pro britský časopis Elle. Zde napsala, že se odmala setkávala se situacemi, kdy se musela rozhodnout, ke kterému „dědictví“ se přikloní. Musela třeba v dotazníku s možnostmi běloška, afroameričanka, hispánka a asiatka zaškrtnout jednu možnost. Tenkrát nechala tuto kategorii nevyplněnou. „Táta mi pak říkal, ať si tam připíšu vlastní možnost,“ píše na stránkách britského časopisu.
Při obcházení konkurzů se ale musela nějak živit. Jedním z přivýdělků byla kaligrafie. Místo aby se vyhnula stereotypnímu zaměstnání servírky, zpracovávala pozvánky na svatby a jmenovky pro hosty. Podle Markleové je tento um zapomenutým uměním, lidé dnes dopisy píší ručně jen zřídka. „Když jsem dostala první roli, můj táta mi poslal ručně psaný dopis, který mám pořád schovaný,“ svěřila se budoucí princezna americkému moderátorovi Larry Kingovi.
Dívka s kufříkem
Meghan Markleová vystupovala ve svých začátcích jako „kufříková dívka“ v televizní show Deal or No Deal (v české verzi Ber nebo Neber). „Od práce na ambasádě jsem se dostala k nošení kufříku v televizní show. To byla velká zkušenost, která mi ukázala, co chci v budoucnu vlastně dělat,“ říká Markleová. Dostávala malé epizodní role v seriálech i několik menších rolí ve filmech jako Něco jako láska a Šéfové na zabití.
Ten pravý průlom ale přišel až se seriálem Suits (v české verzi Kravaťáci) a rolí Rachel. Seriál se ukázal jako velký úspěch, momentálně je venku již šest řad. Role Rachel, sebevědomé a mazané dívky s vášní pro právo, sedla Meghan Markleová výborně a znamenala vytoužený úspěch. Podle posledních informací však hodlá Meghan Markleová v seriálu skončit.
Vypadá to zkrátka, že Markleová chce do nové role vévodkyně (britská média spekulují, že dostane přídomek „ze Sussexu“) zapadnout co nejlépe. Britští novináři si všimli i změny stylu v jejím oblékaní, když přesedlala na klasické uměřené oblečení britské smetánky, jaké nosí například manželka prince Williama Kate Middletonová. Meghan Markleová vstoupí do královského stavu v květnu 2018, svatba by se měla konat v kapli St. George ve Windsoru a měla by ji zaplatit královská rodina. V blízké budoucnosti plánuje také přijmout britské občanství.
Její minulost přesto vzbuzuje pochyby. Stane se pravděpodobně prvním americkým občanem nesoucí královský titul, navíc je Markleová už jednou rozvedená - mezi lety 2011-2014 byla vdaná za agenta scénáristů, režisérů a herců Trevora Engelsona. Na již jednou rozvedené ženy se anglická tradice nedívá s přílišným pochopením, přesto je pravděpodobnost, že by na trůnu usedl princ Harry nebo jeho potomci, velice malá.