Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Dyk se fanouškům představí jako jazzový zpěvák

Lidé

  7:00
PRAHA - Zpěvák a herec Vojtěch Dyk se v pražském divadle La Fabrika 16. a 17. května představí jako jazzový interpret. Známý frontman populární skupiny Nightwork vymění velké sály za komorní prostředí a na dvou koncertech vystoupí jako zpěvák brněnského big bandu B Side Band.

Vojtěch Dyk foto: Viktor ChladLidové noviny

Za pořadatele o tom informovala Tereza Kocian. Spolupráci Dykovi loni nabídl šéf B Side Bandu Josef Buchta. "Uvědomil jsem si, že větší těleso už snad mimo symfoňáku nelze, tak to mému megalomanskému srdéčku zavonělo," vysvětlil Dyk, proč na nabídku kývl.

Vojtěch Dyk

Šestadvacetiletý Vojtěch Dyk je synem známého literárního historika a spisovatele Radko Pytlíka a nakladatelky Věry Dykové. Jedním z jeho předků byl český básník Viktor Dyk. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka (obor zpěv) a DAMU (obor činohra). Již během studia hostoval na několika pražských scénách. V roce 2008 vstoupil do stálého angažmá Národního divadla a současně působil v několika menších divadlech. O rok později vstoupil na jeviště Státní opery v roli Kudykama v projektu Michala Horáčka a Petra Hapky. Velkou popularitu mu vedle účinkování s kapelou Nightwork, s níž natočil úspěšné album Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa, přinesla role ve filmu Ženy v pokušení, divácky nejúspěšnějším snímku roku 2010.

Výběr zpěváka, který by dokázal dobře frázovat, cítil swing a měl rád jazz, by měl být podle Buchty novým impulzem pro jeho big band s věkovým průměrem 27 let. "Věděl jsem, že Vojta je obrovský talent, který má velké předpoklady, aby dokázal ustát energii dvacetičlenného big bandu," uvedl Buchta.

Repertoár koncertů B Side Bandu s Dykem je sestaven ze skladeb Franka Sinatry, Ray Charlese a skupin Chicago, Earth Wind & Fire a Tower of Power. V holešovické La Fabrice vystoupí již potřetí a mají připravených i několik novinek.

"Nazkoušeli jsme s Vojtou osm nových skladeb a ty v La Fabrice samozřejmě zahrajeme. Teď na jaře jsme odehráli sérii tří koncertů ve Zlíně, v Brně a v Ostravě. Byly to koncerty v divadlech a všude bylo vyprodáno," sdělil Buchta.

Podle ředitele La Fabriky Richarda Balouse je to právě Vojtěch Dyk s B Side Bandem, kdo na jazz a swing táhne mladé posluchače. "Vojta a B Side Band udělali pro propagaci jazzu v Česku víc než kdokoliv jiný. Ukázali lidem, že tenhle hudební žánr není jen pro nějakou omezenou skupinu diváků," podotkl Balous.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!