Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Fascinují mě kdysi dominantní muži, kterým se život rozpadá pod rukama, říká režisér Omerzu

Olmo Omerzu | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Premium Rozhovor
Oceňovaný režisér Olmo Omerzu o novém filmu Atlas ptáků, covidovém natáčení s Miroslavem Donutilem a o tom, proč ho fascinují stárnoucí dominantní muži ztrácející půdu pod nohama.

Svými předchozími snímky jako Rodinný film nebo Všechno bude si vysloužil nálepku autora věnujícího se hlavně dospívajícím hrdinům. Tu ale scenárista a režisér Olmo Omerzu právem nemá moc rád: jeho filmy jsou totiž daleko komplexnější. Ve svých nových titulech Atlas ptáků a Poslední den patriarchátu se přemýšlivý rodák z Lublaně věnuje mimo jiné kdysi dominantním, nyní zestárlým mužům, kteří bezmocně sledují, jak se jim svět změnil před očima. Atlas ptáků se strhujícími hereckými výkony Miroslava Donutila a Aleny Mihulové nedávno soutěžil na festivalu v Karlových Varech a právě teď vstupuje do kin.

Jen málokdo má dva filmy po sobě v hlavní soutěži karlovarského festivalu. Jaký to byl pocit se tam po snímku Všechno bude vrátit?
Když jsem se dozvěděl, že byl Atlas ptáků zařazen do soutěže, měl jsem velikou radost! Festival ve Varech má v mém životě velmi drahé a speciální místo, a to nejen kvůli ceně za režii, kterou jsem tam získal s Všechno bude. Promítání ve velkém sále v Thermalu, který ma kapacitu přes tisíc diváků, je výjimečné. Zažít po premiéře našeho filmu potlesk ve stoje byl neuvěřitelný zážitek, tím spíš, že přišel po lockdownu.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat