Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Když jsme natáčeli odjezd Wintonových dětí, vedle přijel vlak s uprchlíky z Ukrajiny, říká režisér James Hawes

James Hawes | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Režisér celovečerního snímku o Nicholasi Wintonovi James Hawes o pražském natáčení s Anthonym Hopkinsem, o tichém hrdinství a o neschopnosti lidstva poučit se ze svých chyb.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Přípravy filmu Jeden život o Nicholasi Wintonovi zabraly patnáct let. Režisér James Hawes spolupracoval s jeho rodinou a mluvil také s „dětmi“, které v roce 1939 odjely z Prahy do Anglie.

Hraný film ukazuje komplexnější pohled na život britského úředníka, jenž vždy zdůrazňoval, že záchrana 669 převážně židovských dětí by nebyla možná bez pomoci dobrovolníků v Praze i v Anglii.

„Staršího Wintona hraje Anthony Hopkins, mladšího Johnny Flynn. Nechtěli ho imitovat, šlo jim o to, aby ukázali, co ho celý život pohánělo kupředu. Jeho odhodlání, bezmoc i vztek,“ říká James Hawes.

Lidovky.cz: Příběh britského makléře Nicholase Wintona byl již několikrát zfilmován. Vaše pojetí je ale jiné. Co vás nejvíc ovlivnilo?
Když mě producenti přizvali k tomuto projektu, okamžitě se mi vybavila slavná scéna z pořadu To je život, kterou vysílala BBC v roce 1988. Moderátorka Esther Rantzenová vyprávěla příběh záchrany stovek dětí z Československa.

Pak se zeptala, zda je v sále někdo, kdo Wintonovi, který seděl v publiku, vděčí za život. Najednou se všichni kolem zvedli... Je to velice silná scéna, kterou znají lidé po celém světě.

Ale pro mě bylo důležité, že producenti našeho snímku chtěli představit Nicholase Wintona mnohem komplexněji. Jeho dcera Barbara před pár lety vydala knihu Není-li to nemožné, která je volnou inspirací našeho filmu. Popsala otcův příběh v souvislostech.

Jsou tam nejen informace o lidech, kteří Wintonovi pomáhali, ale také zdůrazňuje, že pomoc lidem v nesnázích byla něčím, čemu se její otec věnoval celý život.

Jeho příbuzní mi říkali, že je pro ně velmi důležité, aby z filmu bylo jasné, kdo všechno Nickymu při záchranné akci v roce 1939 pomáhal. On toho udělal tolik dobrého, ale zároveň měl pocit, že neudělal dost.

Lidovky.cz: Není trochu zrádné, když na jednu stranu potřebujete Wintonovu rodinu, protože má řadu osobních materiálů a podnětů, ale zároveň vás to může svazovat?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...