Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Film neděláte jen pro diváky, ale i pro sebe. To mě naučila Věra Chytilová, říká mladá režisérka


Eva Toulová | foto: Archiv Evy Toulové

Premium Rozhovor
„Myslím, že současná doba přináší naší generaci takřka neomezené možnosti – můžeme cestovat, kam chceme, pracovat, kde chceme, můžeme být čím chceme. A právě možná ironicky ta přemíra svobody ve všem nám podle mě často bere sílu činit vážnější rozhodnutí,“ říká režisérka Eva Toulová.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Ve svých filmech se zaměřuje především na silné ženské hrdinky, ale věnuje se i „poutnickým“ filmům. Za snímek Camino na kolečkách získala v zahraničí několik ocenění. Mimo film se zajímá o literaturu a výtvarné umění, vytvořila dokonce největší obraz kreslený pastelkami v Česku, který je zapsáný v knize českých rekordů. 

Lidovky.cz: V dětství a dospívání jste malovala, dokonce jste vystudovala střední školu jsem si vybrala s hl. oborem propagační výtvarnictví. Proč jste se přihlásila na FAMU?
Malbě jsem se věnovala odmalička každou volnou chvíli. Místo hraní si s hračkami jsem brala do rukou tužku a papír. Na umělecké střední jsem ale začala cítit, že mi jen malba jako vyjadřovací prostředek nestačí. Začala jsem po večerech psát kratší věci. Když jsem se pak rozhodovala, na jakou vysokou se přihlásit, zkusila jsem, kromě výtvarných škol, i FAMU, protože natáčení je pro mě propojením výtvarna s literárním příběhem. A vyšlo to – přijali mě na první pokus.

Lidovky.cz: Studovala jste pod vedením velkých filmových osobností – Věry Chytilové a Víta Olmera. Kdybyste měla jmenovat jednu nejdůležitější věc, kterou vás naučili, co by to bylo?
Paní Chytilová mě naučila, že film vlastně neděláte jen pro diváky, ale částečně taky sami pro sebe. Že si můžete vybrat téma, které vás osobně trápí a tou tvorbou jej můžete ze sebe dostat nebo dokonce sami v sobě vyřešit. Touto optikou jsem na to do té doby nikdy pohlížela.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat