Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Film neděláte jen pro diváky, ale i pro sebe. To mě naučila Věra Chytilová, říká mladá režisérka


Eva Toulová | foto: Archiv Evy Toulové

Premium Rozhovor
„Myslím, že současná doba přináší naší generaci takřka neomezené možnosti – můžeme cestovat, kam chceme, pracovat, kde chceme, můžeme být čím chceme. A právě možná ironicky ta přemíra svobody ve všem nám podle mě často bere sílu činit vážnější rozhodnutí,“ říká režisérka Eva Toulová.

Ve svých filmech se zaměřuje především na silné ženské hrdinky, ale věnuje se i „poutnickým“ filmům. Za snímek Camino na kolečkách získala v zahraničí několik ocenění. Mimo film se zajímá o literaturu a výtvarné umění, vytvořila dokonce největší obraz kreslený pastelkami v Česku, který je zapsáný v knize českých rekordů. 

Lidovky.cz: V dětství a dospívání jste malovala, dokonce jste vystudovala střední školu jsem si vybrala s hl. oborem propagační výtvarnictví. Proč jste se přihlásila na FAMU?
Malbě jsem se věnovala odmalička každou volnou chvíli. Místo hraní si s hračkami jsem brala do rukou tužku a papír. Na umělecké střední jsem ale začala cítit, že mi jen malba jako vyjadřovací prostředek nestačí. Začala jsem po večerech psát kratší věci. Když jsem se pak rozhodovala, na jakou vysokou se přihlásit, zkusila jsem, kromě výtvarných škol, i FAMU, protože natáčení je pro mě propojením výtvarna s literárním příběhem. A vyšlo to – přijali mě na první pokus.

Lidovky.cz: Studovala jste pod vedením velkých filmových osobností – Věry Chytilové a Víta Olmera. Kdybyste měla jmenovat jednu nejdůležitější věc, kterou vás naučili, co by to bylo?
Paní Chytilová mě naučila, že film vlastně neděláte jen pro diváky, ale částečně taky sami pro sebe. Že si můžete vybrat téma, které vás osobně trápí a tou tvorbou jej můžete ze sebe dostat nebo dokonce sami v sobě vyřešit. Touto optikou jsem na to do té doby nikdy pohlížela.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Prodej bytu 4+1
Prodej bytu 4+1

Ant. Barcala, České Budějovice - České Budějovice 2
3 990 000 Kč

Mohlo by vás zajímat