Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Film neděláte jen pro diváky, ale i pro sebe. To mě naučila Věra Chytilová, říká mladá režisérka


Eva Toulová | foto: Archiv Evy Toulové

Premium Rozhovor
„Myslím, že současná doba přináší naší generaci takřka neomezené možnosti – můžeme cestovat, kam chceme, pracovat, kde chceme, můžeme být čím chceme. A právě možná ironicky ta přemíra svobody ve všem nám podle mě často bere sílu činit vážnější rozhodnutí,“ říká režisérka Eva Toulová.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Ve svých filmech se zaměřuje především na silné ženské hrdinky, ale věnuje se i „poutnickým“ filmům. Za snímek Camino na kolečkách získala v zahraničí několik ocenění. Mimo film se zajímá o literaturu a výtvarné umění, vytvořila dokonce největší obraz kreslený pastelkami v Česku, který je zapsáný v knize českých rekordů. 

Lidovky.cz: V dětství a dospívání jste malovala, dokonce jste vystudovala střední školu jsem si vybrala s hl. oborem propagační výtvarnictví. Proč jste se přihlásila na FAMU?
Malbě jsem se věnovala odmalička každou volnou chvíli. Místo hraní si s hračkami jsem brala do rukou tužku a papír. Na umělecké střední jsem ale začala cítit, že mi jen malba jako vyjadřovací prostředek nestačí. Začala jsem po večerech psát kratší věci. Když jsem se pak rozhodovala, na jakou vysokou se přihlásit, zkusila jsem, kromě výtvarných škol, i FAMU, protože natáčení je pro mě propojením výtvarna s literárním příběhem. A vyšlo to – přijali mě na první pokus.

Lidovky.cz: Studovala jste pod vedením velkých filmových osobností – Věry Chytilové a Víta Olmera. Kdybyste měla jmenovat jednu nejdůležitější věc, kterou vás naučili, co by to bylo?
Paní Chytilová mě naučila, že film vlastně neděláte jen pro diváky, ale částečně taky sami pro sebe. Že si můžete vybrat téma, které vás osobně trápí a tou tvorbou jej můžete ze sebe dostat nebo dokonce sami v sobě vyřešit. Touto optikou jsem na to do té doby nikdy pohlížela.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!