Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Díky Václavu Havlovi jsme zpátky v Evropě, říká Monika MacDonag-Pajerová

Magazín

  5:00
PRAHA - Monika MacDonagh-Pajerová byla v roce 1989 studentka. Později s Václavem Havlem spolupracovala na úspěšné kampani pro vstup České republiky do Evropské unie.

Monika MacDonagh-Pajerová s Václavem Havlem. foto: soukromý archiv Moniky MacDonagh Pajerové

Na Václava Havla vzpomínám často a s vděkem. Imponoval mi kromě jiných věcí pevným přesvědčením, že naše identita je česká a evropská zároveň. Je mi líto, že právě teď tu není, aby všem připomněl, že jedině v rámci silné a jednotné Evropy jsme my Češi v bezpečí.

Monika MacDonagh Pajerová s Václavem Havlem při kampani před referendem o vstup...
Monika MacDonagh Pajerová s Václavem Havlem na jeho oslavě 70. narozenin.

Když jsme společně zakládali sdružení ANO pro Evropu, věděl, že ho debatování a cestování po celé republice bude stát čas a energii. Snažila jsem se neobtěžovat ho provozem kanceláře, řízením zaměstnanců a sháněním sponzorů na kampaň, ale byly okamžiky, kdy jsem jeho přítomnost na konferencích, seminářích, veřejných shromážděních a koncertech nutně potřebovala a on to chápal.

Kampaň před historicky prvním celonárodním referendem o vstupu České republiky do Evropské unie byla těžká, únavná a na konci jsme byli všichni úplně vyčerpaní. Také díky Václavu Havlovi jsme uspěli, voliči řekli své jasné ANO pro vstup a naše země je konečně zpátky v Evropě, kam vždy patřila.

Autoři: