Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Havel se snažil pochopit atom. Navíc se smíchem, říká Drábová

Magazín

  5:00
PRAHA - Jaderná fyzička a dlouholetá předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ve vzpomíná na Havlovu reakci na Temelín. „Když to dokážeme uhlídat, zabírá to tak málo místa, že je to mnohem lepší než ta uhelná monstra v severních Čechách,“ popisuje reakci tehdejšího prezidenta při přeletu nad Temelínem.

Dana Drábová foto:  Michal Šula, MAFRA

Václav Havel bývá považován za bojovníka proti jaderným elektrárnám a proti Temelínu zvláště. Jednou mne pozval na pivo a kus řeči do zahradního domku na Pražském hradě. V kanceláři prezidenta by mu prý pivo nedovolili. Místo plánované půlhodiny jsme si vykládali asi třikrát tak dlouho.

Mimo jiné o tom, jaký měl zážitek, když při cestě vrtulníkem z Českých Budějovic do Prahy požádal o povolení přeletu nad elektrárnou. „Když to dokážeme uhlídat, zabírá to tak málo místa, že je to mnohem lepší než ta uhelná monstra v severních Čechách,“ řekl. A pak jsme se bavili o tom, jestli je to, co lidé dovedou vymyslet, a je tím pádem možné, také vždycky moudré.

A co může způsobit technika v rukách zpupného a málo moudrého člověka. Mám na pana prezidenta hodně vzpomínek, všechny dobré, ale tahle je nejsilnější. Byla to ukázka jeho obrovské tolerance, snášenlivosti a snahy pochopit. Navíc se smíchem.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat