Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havel 80: Lidé Havlovi projevovali autoritu sami od sebe, říká Fenič

Lidé

  5:00
PRAHA - Režisér Fero Fenič je mimo jiné autor návrhu přejmenovat mezinárodní letiště v Ruzyni na Letiště Václava Havla. Fenič vzpomíná, jak Havel zavítal do tehdy zničené kavárny Slavie, kde mu lidé zakrývali výhled, aby nezjistil, že zde platí přísný zákaz kouření.

Havel měl u lidí přirozenou autoritu, říká Fero Fenič. foto: Fero Fenič

V říjnu 1989 mi kamarád k svátku věnoval Rudé právo s gratulací Ferdinandu Vaňkovi a podpisem Havla, kterého kvůli tomu vyhledal. K mému setkání došlo pak v listopadu 1989 ve foyer Divadla Na zábradlí. O pár let později, 15. 12. 1995, podruhé zavítal na vánoční večírek Febia, tentokrát ve zdevastovaných prostorách tehdy uzavřené kavárny Slavie.

Byla bez proudu, vody, toalet, nábytku a já ji získal na jeden večer a noc. Tísnilo se v ní přes tisíc lidí a byl přísný zákaz kouření. Havlovi jsem to neřekl. Vše tam bylo improvizované, a tak mu nebylo divné, že si musí odklepávat do krabice od filmu na zemi. Jedna kypřejší návštěvnice si však hned stoupla k stolku před jeho židli a zabetonovala se tam. Po nějakém čase jsem se jí zeptal, jestli nemůže poodstoupit. „Já tady svým tělem zakrývám výhled, aby nezjistil zákaz a neodepřel si cigaretku,“ šeptla. Havel si nepotřeboval budovat autoritu, měl ji zcela přirozeně a lidi mu ji s láskou projevovali.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...