Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Havel 80: Při posledním rozhovoru jsme slova nepotřebovali, vzpomíná novinářka Kalenská

Lidé

  5:00
PRAHA - Novinářka Renata Kalenská vzpomínala na rozhovory, které s Václavem Havlem pořídila. A na moment, kdy se kvůli jedné fotografii Havel celý bledý a se závratěmi uvolil vyšplhat na střechu v New Yorku.

Novinářka Renata Kalenská. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Byli jsme společně v New Yorku. Každý večer jsme sedávali na gauči u českého velvyslance při OSN Martina Palouše. Václav Havel byl veselý společník, vlastně ani nebyl středem pozornosti, spíše glosoval historky ostatních. Úsměv na rtech mu zkazila až připomínka, že přece jen jsme s ním přijeli do New Yorku dělat pro Lidovky rozhovor – a k němu i fotky.

S rozhovorem problém neměl, zavřeli jsme se spolu v knihovně o patro níž a za chvíli bylo hotovo. Poprvé v životě jsem ale v očích Václava Havla viděla paniku – to když mu fotograf Ondřej Němec vysvětlil svůj výborný nápad. Chtěli jsme vylézt na střechu a vyfotit bývalého prezidenta nad Manhattanem. Nikomu nedošlo, jak velké závratě Václav Havel má. Ošíval se poměrně dlouho. Nakonec svolil. Bledý jako stěna vylezl až na střechu, kde se odmítal byť na vteřinu pustit zábradlí. Ondřej měl na realizaci svého nápadu asi minutu... Ten den byla ošklivá obloha.

Fotografie Václava Havla od Renaty Kalenské.

Ale na další náš skvělý nápad, celé si to druhý den zopakovat, jsme už museli zapomenout. Bylo bez debat, že prezident už s námi na střechu nepoleze, a Ondřej musel mraky do snímku prostě namontovat. Na tohle jsme spolu vzpomínali při našem posledním rozhovoru, kam jsem šla s obavami naopak já. Byla jsem nemocná a pár dní před schůzkou jsem úplně přišla o hlasivky. Na foniatrii mě znovu učili mluvit a ten den se blížil... Prezidentův tajemník mi řekl, že bez roušky se vůbec nemám ukazovat.

Václava Havla bych prý mohla vážně ohrozit na životě. Když jsem vyzbrojená rouškou vešla do místnosti, prezident se jen smál a řekl, ať tu šaškárnu sundám. A jelikož moje hlasivky fungovaly tak na třicet procent, visel mi doslova na rtech. Nemocný prezident odezíral z mých úst, občas dobře, občas začal odpovídat na něco úplně jiného.

Chvílemi jsem mu otázky psala... Dá se říct, že nakonec jsme si rozuměli i beze slov. Další rozhovor už se nekonal. Když jsem o něj prezidentova tajemníka požádala, už mi jen poslal stručnou sms: „Václav Havel ti rozhovor nedá. Už ho nedá nikomu. Pár dní poté prezident Havel zemřel.

Autor: