Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Havel 80: Rosekruciáni předpověděli, že Havel bude prezidentem, vzpomíná filozof Kroupa

Lidé

  5:00
PRAHA - Daniel Kroupa se s Václavem Havlem během své politické kariéry setkal několikrát. Bývalý předseda ODA, vysokoškolský profesor, filozof a signatář Charty 77 vzpomíná, jak jménem Havla přijal rosekruciána.

Senátor Daniel Kroupa. foto: Senát PČR

Bylo to v roce 1988 na Hrádečku a já si u stolu povídal s Václavem Havlem. Náhle vyskočil, ukázal z okna k lesu, odkud se plížil jakýsi starý pán, a řekl: ‚Vidíš támhle toho člověka? To je rosekrucián, prosím tě, přijmi ho mým jménem, omluv mě a vyslechni ho, já se jdu zašít nahoru do pracovny.‘ Pána jsem přijal zdvořile a s úctou, řekl jsem mu, že vím, kdo je, a že mě pan Havel pověřil, abych s ním všechno vyřídil.

Co všechno jsem ovšem nevěděl! Nu, nestačil jsem se divit. Dostalo se mi totiž vysvětlení, že svět ze skrytosti řídí skupina mudrců a ti prý vyvolili Václava Havla, aby vedl naši zemi, a že je určen být příštím prezidentem. A že mu mám tedy vyřídit toto poselství. Ujistil jsem návštěvníka, že svůj úkol s radostí vyplním, protože ani já si nepřeju nic jiného. Poselství jsem pobaveně předal a připadal jsem si při tom trochu jako jedna z postav Havlovy hry Pokoušení.

Když jsem ovšem dodal, že i já si myslím, že by měl být prezidentem, až to praskne, vybuchl na mě Václav velmi hněvivě a zasypal mě důvody, proč jej takové nápady urážejí. Bylo to upřímné, až jsem se zastyděl. Zjevně jsem nebyl jediný, kdo mu to říkal. To, že nechce dělat politickou kariéru, se ukázalo v revolučních dnech 1989 v kruhu, který řídil, pardon, koordinoval Občanské fórum.

Tehdy vystoupil a oznámil, že revoluce dospěla do své nezvratné fáze a že on s Václavem Malým se rozhodli, že odcházejí. Václava Malého jsme propustili, Václava Havla jsme ukřičeli, že musí zůstat, protože jemu všichni věří a bez něho by se všechno rozpadlo.

Pár týdnů nato se rozhodl přijmout prezidentskou kandidaturu. Všichni jsme ho k tomu tlačili, protože jsme mu důvěřovali a protože jsme strašně nechtěli jako prezidenta Alexandra Dubčeka. Polichocen, rozpačitě a posléze pevně se rozhodl kandidaturu přijmout. Když byl Václav Havel zvolen prezidentem, říkal jsem si, že ten rosekrucián měl vlastně pravdu.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...