Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havlová se ohradila proti Klausovi: Manžel pera nekradl

Lidé

  11:49
PRAHA - Dagmar Havlová nenechala bez odezvy výrok dosluhujícího prezidenta Václava Klause, který si v úterý postěžoval na stav Pražského hradu. Od svého předchůdce Václava Havla prý Hrad přebíral ve špatném stavu. Stěžoval si také na chybějící knihovny, které byly podle něj vytrhané ze zdi.

Natáčení filmu Odcházení: Dagmar Havlová. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Myslím, že je pod úroveň se k tomu vyjadřovat. Ale chtěla bych k tomu říct jediné: Můj manžel žádná vzácná pera opravdu, ale opravdu neukradl," uvedla pro televizi Nova Havlová ve zřejmé narážce na chilské pero.

K tématu:

Proti Klausovu vyjádření se ohradili i další bývalí Havlovi spolupracovníci. "Václav Havel si odvezl nábytek, který byl jeho vlastní. Daroval mu ho pan (Bořek) Šípek. Naopak správně by to mělo být vystěhované úplně celé, aby si to mohl zařídit sám, což také později Klaus udělal," uvedl pro server Lidovky.cz Ivo Mathé, tehdejší Havlův kancléř.

A k chybějící knihovně se vyjádřil i její tvůrce, architekt Bořek Šípek. "Byl to můj osobní dar Václavu Havlovi. Odmontováním knihovny šlo o zanechání čistého prostoru pro nástupce Václava Havla," upřesnil Šípek pro ČTK.

Spor o kancelář

Klaus si na stav Hradu stěžoval při úterní schůzce s nastupujícím prezidentem Milošem Zemanem. Před společným jednáním řekl, že se Zeman na Hrad může nastěhovat ihned po inauguraci. "A mohu ho ubezpečit, že se tady nedočká žádných překvapení, kterých jsme se dožili my před deseti lety," uvedl Klaus.

V sídle hlavy státu podle něj tehdy byly například ze zdí vytrhány na míru vyrobené knihovny. "A proto jsem asi tři měsíce seděl o deset kanceláří vedle v malé kanceláři," řekl Klaus. S tím ale Mathé nesouhlasí. "To není pravda. Václav Klaus měl připravenou luxusní kancelář s nábytkem, výpočetní technikou. Ta kancelář se mu líbila. Teprve později si procházel Hrad a zvolil si pracovnu, kterou si vybral jinde, než ji měl pan Havel. Mnohem větší, než měl pan Havel," řekl Mathé.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!