Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havlová se ohradila proti Klausovi: Manžel pera nekradl

Magazín

  11:49
PRAHA - Dagmar Havlová nenechala bez odezvy výrok dosluhujícího prezidenta Václava Klause, který si v úterý postěžoval na stav Pražského hradu. Od svého předchůdce Václava Havla prý Hrad přebíral ve špatném stavu. Stěžoval si také na chybějící knihovny, které byly podle něj vytrhané ze zdi.

Natáčení filmu Odcházení: Dagmar Havlová. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Myslím, že je pod úroveň se k tomu vyjadřovat. Ale chtěla bych k tomu říct jediné: Můj manžel žádná vzácná pera opravdu, ale opravdu neukradl," uvedla pro televizi Nova Havlová ve zřejmé narážce na chilské pero.

K tématu:

Proti Klausovu vyjádření se ohradili i další bývalí Havlovi spolupracovníci. "Václav Havel si odvezl nábytek, který byl jeho vlastní. Daroval mu ho pan (Bořek) Šípek. Naopak správně by to mělo být vystěhované úplně celé, aby si to mohl zařídit sám, což také později Klaus udělal," uvedl pro server Lidovky.cz Ivo Mathé, tehdejší Havlův kancléř.

A k chybějící knihovně se vyjádřil i její tvůrce, architekt Bořek Šípek. "Byl to můj osobní dar Václavu Havlovi. Odmontováním knihovny šlo o zanechání čistého prostoru pro nástupce Václava Havla," upřesnil Šípek pro ČTK.

Spor o kancelář

Klaus si na stav Hradu stěžoval při úterní schůzce s nastupujícím prezidentem Milošem Zemanem. Před společným jednáním řekl, že se Zeman na Hrad může nastěhovat ihned po inauguraci. "A mohu ho ubezpečit, že se tady nedočká žádných překvapení, kterých jsme se dožili my před deseti lety," uvedl Klaus.

V sídle hlavy státu podle něj tehdy byly například ze zdí vytrhány na míru vyrobené knihovny. "A proto jsem asi tři měsíce seděl o deset kanceláří vedle v malé kanceláři," řekl Klaus. S tím ale Mathé nesouhlasí. "To není pravda. Václav Klaus měl připravenou luxusní kancelář s nábytkem, výpočetní technikou. Ta kancelář se mu líbila. Teprve později si procházel Hrad a zvolil si pracovnu, kterou si vybral jinde, než ji měl pan Havel. Mnohem větší, než měl pan Havel," řekl Mathé.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat