Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrobka rodiny Havlovy se připravuje na uložení urny

Lidé

  13:21aktualizováno  17:13
PRAHA - U hrobky rodiny Havlovy na Vinohradském hřbitově v Praze začaly přípravy na uložení urny s ostatky prezidenta Václava Havla. Kameník po poledni začal na náhrobek rozkreslovat nápis, celou noc pak bude do pomníku tesat Havlovo jméno.

Rodinná hrobka Havlů na Vinohradském hřbitově foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Termín uložení urny rodina nechce zveřejnit, podle dobře informovaného zdroje ČTK se tak stane zřejmě ve středu. V tento den uplyne 15 let od Havlovy svatby s jeho druhou ženou Dagmar.

VÍCE O HAVLOVĚ ÚMRTÍ:

Hrobka Havlovy rodiny se nachází v boční stěně kaple svatého Václava na pražských Vinohradských hřbitovech. Havlovy ostatky budou uloženy do hrobky, do níž byli v minulosti pohřbeni členové jeho rodiny a také jeho první manželka Olga. Právě po její smrti v roce 1996 Havel požádal architekta Zdeňka Hölzela a sochaře Olbrama Zoubka, aby hrobku přestavěli.

Kameník Jiří Kubík, který do náhrobku tesal už jméno Olgy, řekl, že písmo použité na hrobce je originál, který před lety vznikal ve spolupráci s Havlem. Jméno prezidenta bude vyvedeno ve zlaté barvě s bronzovým nádechem. Havel si přál mít na náhrobku pouze jméno, bez jakýchkoli titulů nebo funkcí. Rodina kameníkovi práci zadala v úterý dopoledne, do středečního rána musí být dokončena. Kameník proto bude pracovat celou noc. Nyní si nápis rozkresluje, připravuje také nezbytné nářadí a teplomety, řekl na místě.

FOTOGALERIE: Týden smutku za Václava Havla

Dagmar Havlová na pohřbu svého manžela.

Státní význam hrobky připomíná to, že náhrobek je z mrákotínské žuly, tedy ze stejného kamene, ze kterého navrhl slovinský architekt Josip Plečnik obelisk na Pražském hradě. Linky v reliéfu náhrobní desky naznačují pruhy na české státní vlajce. Čtyři metry vysoký náhrobní kámen lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které pro Havla vytvořil Zoubek. Havel podle Hölzela do reliéfu náhrobku při jeho tvarování otiskl i svůj palec.

Nápisy na rodinnou hrobku pomáhal před lety kreslit sám Havel

Sám Václav Havel před 15 lety pomáhal kreslit nápisy na hrobku své rodiny na Vinohradském hřbitově v Praze, když byla po smrti jeho první ženy Olgy rekonstruována. "Měl jasné představy o tom, jak by hrobka měla vypadat," řekl kameník Jiří Kubík, který tehdy do desky z mrákotínské žuly vytesal jméno Olgy Havlové a dříve zesnulých příbuzných tehdejšího prezidenta. "Jednání s ním bylo velice zajímavé, protože jsme si docela rozuměli, co se týče výtvarné práce. Naše schůze byly opravdu přínosné," konstatoval Kubík.

"(Havel) dobře kreslil, takže když mi to moc nešlo, tak si půjčil mou tužku a kreslil sám," zavzpomínal Kubík. Nyní je jeho úkolem, již bez pomoci hlavy státu, vytesat a nabarvit prostý nápis Václav Havel a data jeho narození a úmrtí. "Snad mi bude fungovat elektrika a snad tady ochranka nepustí psy jako posledně," doufá kameník.

Autoři: ,

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...