Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rodina uložila tři urny s Havlovým popelem do hrobky

Lidé

  11:15aktualizováno  14:32
PRAHA - Tři urny s popelem Václava Havla byly uloženy do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově. Obřadu se účastnili vdova Dagmar, bratr Ivan s chotí Dagmar a nejbližší spolupracovníci prvního polistopadového prezidenta.

Rodinná hrobka Havlových na Vinohradském hřbitově. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na Vinohradský hřbitov dorazil i podnikatel a Havlův přítel a mecenáš Zdeněk Bakala s manželkou Michaelou a výtvarník Bořek Šípek. Při malém církevním obřadu zazpívaly řádové sestry boromejky, které o bývalého prezidenta v posledních chvílích pečovaly.

Nad hrobkou během piety promluvil katolický kněz. "Tělo našeho bratra Václava uložíme do země, neboť člověk je prach a v prach se obrátí," řekl. Dagmar Havlová urnu políbila a předala obřadníkovi, který ji snesl do hrobky.

Poté byly pod zem uloženy i zbývající dvě urny. Ta, kterou nesla vdova Dagmar Havlová, byla ozdobena červenými srdíčky a zlatým cherubem.

Náhrobní kámen rodinné hrobky

Kaple svatého Vávlava

"Václav Havel byl zpopelněn v dřevěné rakvi se zinkovou vložkou včetně čalounění, čímž nabyl objem popele, který se nevešel do úřední urny," vysvětlila exprezidentova tajemnice Sabina Tančevová.

V tichém zamyšlení pak u hrobu vdova spolu s knězem postála a poklonila se. Květiny na náhrobní desku položil spolu s ní i Havlův bratr Ivan a poté další účastníci smutečního obřadu, který přilákal pozornost několika desítek fotografů a kameramanů.

Po uložení ostatků začali k hrobce přicházet další lidé, obřad totiž nebyl určen pro veřejnost. Někteří s sebou přinesli svíčku, jiní jen krátce postáli.

Datum uložení urny vybrala rodina na den, kdy uplynulo 15 let od Havlovy svatby s jeho druhou ženou Dagmar.

Hrobka státníka

Masivní náhrobní deska je vybroušena do podoby české vlajky.

Státní význam hrobky připomíná i to, že náhrobek je z mrákotínské žuly, tedy ze stejného kamene, ze kterého navrhl slovinský architekt Josip Plečnik obelisk na Pražském hradě.

Čtyři metry vysoký náhrobní kámen lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které pro Havla vytvořil Zoubek.

Havel podle Hölzela do reliéfu náhrobku při jeho tvarování otiskl i svůj palec.

V úterý vytesal na kameník náhrobek Havlovo jméno.

Hrobka Havlovy rodiny je umístěna v boční stěně kaple svatého Václava. Byli do ní v minulosti pohřbeni členové jeho rodiny a také jeho první manželka Olga. Právě po její smrti v roce 1996 Havel požádal architekta Zdeňka Hölzela a sochaře Olbrama Zoubka, aby hrobku přestavěli.

Havel zemřel 18. prosince ve věku 75 let po vleklých zdravotních potížích. Životní pouť politika, dramatika, spisovatele a ochránce lidských práv skončila na jeho chalupě v Hrádečku na Trutnovsku.

Tam poslední měsíce povětšinou trávil čas. Před Vánoci se konal státní pohřeb a poté i poslední rozloučení s Václavem Havlem v rodinném kruhu.

Autoři: , ,