Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Jo Nesbo čte Kafku a Kunderu, fandí i českým hokejistům

Lidé

  8:00
PRAHA - Hvězda severské krimi literatury Jo Nesbo popsal v jednom svém románu Prahu ještě dříve, než ji sám navštívil. Atmosféru Václavského náměstí, jeho přilehlých uliček a kaváren mu prý přiblížila jeho matka, která Prahu několikrát navštívila. Z českých spisovatelů si při rozhovoru s vybavil Franze Kafku a Milana Kunderu. Kromě toho prý nadšeně sleduje české hokejisty.

Jo Nesbo foto: ČTK

"Když jsem byl mladý, hodně na mě zapůsobil Kunderův Žert. Pamatuji si také jedno Kunderovo tvrzení, že román může působit jen tak dlouho, dokud je živý. S tímto můžu jen souhlasit. Teď se knihy filmují, dělají se z nich videohry a obráceně. Je jedno, jaké médium zvolíte, hlavní je lidi inspirovat," řekl Nesbo.

ČTĚTE TAKÉ:

Nesboovy romány Lovci hlav, Nemesis a Pentagram se staly v Česku hity loňské knižní sezony. Před časem vyšel v nakladatelství Kniha Zlín další jeho kriminální román s názvem Spasitel. Nesbo vydal dohromady devět detektivek; nakladatelství Zlín je chce vydat všechny do konce roku 2014.

"Detektivní romány jsou ve Skandinávii populární už od 70. let. Já je hodně četl, Seveřané jsou náruživí čtenáři," uvedl spisovatel, který v roce 1997 stvořil nekonvenčního detektiva Harryho Holea, jehož dnes znají čtenáři ve 140 zemích světa. "Hole je typ amerického detektiva drsné školy importovaný do Norska. A zároveň reprezentant norských mužů, i když ne typický, díky bohu," řekl novinářům s narážkou na Holeův alkoholismus.

Metodu nemám, jsem disciplinovaný

Nesbo prý nemá žádnou metodu, jak napsat dobrou detektivku. "Jsem disciplinovaný, můžu psát kdekoliv," uvedl. Nejlépe se mu prý píše na letištích, je šťastný, když má let zpoždění, protože o to víc z nové knihy napíše.

Skutečnost a fikce se v jeho románech prolínají. "U policie mám své zdroje, mám možnost je pozorovat, ale je pro mě jednodušší vytvářet fikci," uvedl spisovatel, který svůj první román vydal až v sedmatřiceti letech.

V mládí fotbalistou

V mládí byl úspěšným prvoligovým fotbalistou v rodném Molde, když si ale poranil šlachy, se sportem skončil. Vystudoval ekonomii a stal se z něj úspěšný finanční analytik, hrál v populární kapele Di Derre. Pak ale začal psát. "Nevím, odkud se berou nápady, asi je to nějaké kouzlo, ale já ho neznám," uvedl Nesbo. "Stále mě irituje, že mi lidé platí za to, že píšu.

Dělal bych to i zadarmo," přiznal dnes novinářům spisovatel, který přijel do Prahy především proto, aby zde propagoval své knihy. Autogramiádu bude mít v sobotu v pražském Paláci Luxor.

Dvaapadesátiletý spisovatel se letos představil českým čtenářům také jako autor dětských knih. Nakladatelství Jota vydalo jeho knihu Doktor Proktor a prdící prášek. V současnosti má rozpracovaný další díl pohádek pro děti.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Přišlo mi vždycky podezřelé, když nějaký zpěvák napsal píseň o dítěti, když se mu právě narodilo. Ale musím říct, že já jsem začal psát dětské knihy taky až v době, kdy se mi narodila dcera," řekl Nesbo. Dcera je prý i spoluautorkou jeho dětských knížek, protože to byla ona, kdo si nadiktoval do příběhu hlavní postavy - malého chlapce, dinosaury, zvířátka.

V současnosti existují tři díly o Doktoru Proktorovi a Nesbo má rozpracované pokračování. Stejně jako detektivky i dětské knihy z pera norského autora byly přeloženy do mnoha jazyků a obdržely významná ocenění.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...