Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ivana Zemanová: Hospodyně ve stínu premiéra

Lidé

  21:00
Ivana Zemanová patří k těm životním družkám předsedů českých vlád, které zůstaly zcela ve stínu svého muže. Deset let poté, co Miloš Zeman odešel z funkce premiéra České republiky, si tvář jeho manželky vybaví málokdo.

Svatba Miloše Zemana a Ivany Bednarčíkové na Novoměstské radnici v Praze, 2. července 1993. foto: ČTK

Letité a bezbarvé funkcionáře vystřídali po revoluci v roce 1989 o generaci či dvě mladší a mnohdy velmi charismatičtí muži. Navíc padla všechna dosavadní tabu, včetně těch sexuálních. Mnozí z vůdců revoluce – Václav Klaus, Jiří Dienstbier, Václav Havel či Šimon Pánek – získali fankluby plné oddaných obdivovatelek. Ivanu Bednarčíkovou nadchnul muž, který proslul jako obratný diskutér, zručný stylista a autor řady bonmotů, prognostik Miloš Zeman.

S Milošem Zemanem se Ivana Bednarčíková seznámila díky Lidovým novinám. V jednom článku, jenž v nich Zeman na jaře 1990 uveřejnil, si postěžoval, že oddělení, které zakládá v Prognostickém ústavu, nemá žádnou sekretářku. Ivana Bednarčíková nelenila, zavolala a nabídla mu své služby. Zeman ji ale odmítl s tím, že by si nejdříve měla dodělat školu. Na naléhání souhlasil, aby se ozvala po červnových volbách. Osobně se poprvé sešli v létě 1990 v tehdejším Domě potravin na Václavském náměstí. V září pak Ivana Bednarčíková dala vale Brnu a své rozdělané diplomce a nastoupila jako Zemanova sekretářka v Prognostickém ústavu. Jejich pracovní vztah se změnil v milostný během několika měsíců.

Více o manželce Miloše Zemana se dočtete v magazínu Pátek, páteční příloze Lidových novin, nebo od 22 hodin na svém iPadu.

Autor: