Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Livia Klausová: Loajální za všech okolností

Magazín

  8:00
V říjnu 1962 se během Karibské krize velmoci přiblížily na krok k atomové válce. K převratné události došlo i v životě Livie Mištinové: přiblížila se k Václavu Klausovi. Se studentem pátého ročníku se seznámila – ach ta ironie dějin – na nepovinné španělštině.

Livia Mištinová si bere Václava Klause, červenec 1968 foto: Archiv Livie Klausové

Prý stál v houfu dívek, něco vykládal a všechny mu visely na rtech. Jak Livia Klausová později vzpomínala, byl nádherný, vysoký, měl dlouhé vlasy a "uměl báječně a zajímavě mluvit".

Díky malé lsti s ním pak jela několik stanic tramvají a vyměnili si telefonní čísla. Setkání mělo na Livii účinek atomové bomby: do Václava se zamilovala tak, že když toho dne přišla domů, prohlásila: "Potkala jsme príma kluka, toho si vezmu!" Uhnat Václava Klause nakonec nebylo nic snadného a Livii to trvalo skoro šest let.

Manželé Mištinovi a jejich čtyři dcery - Livia u otce

Budoucí první dáma Livia Klausová, 90. léta

Sympatie veřejnosti a především žen k Livii Klausové vyvolaly také milostné avantýry jejího muže, z nichž první vyšla na světlo již v roce 2002. "Málokterá z dnešních Češek středního věku neobětovala svou kariéru rodině a nežila v manželově stínu.

Mnohé taky pravděpodobně mají zkušenosti s manželovou nevěrou," napsala v roce 2004 v Lidových novinách novinářka Tereza Nosálková na vysvětlenou, proč se ženy s Livií dokáží identifikovat. Přestože vše nasvědčuje tomu, že Václav Klaus udržuje dlouhodobý vztah s další o čtyřicet let mladší ženou, Livia zachovává dekorum. Podle Pavla Kosatíka, autora knihy o manželkách našich prezidentů, je hlavní předností Livie Klausové její zdrženlivost.

Celý příběh Livie Klausové vyšel v magazínu Pátek, páteční příloze Lidových novin.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!