Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Livia Klausová: Loajální za všech okolností

Lidé

  8:00
V říjnu 1962 se během Karibské krize velmoci přiblížily na krok k atomové válce. K převratné události došlo i v životě Livie Mištinové: přiblížila se k Václavu Klausovi. Se studentem pátého ročníku se seznámila – ach ta ironie dějin – na nepovinné španělštině.

Livia Mištinová si bere Václava Klause, červenec 1968 foto: Archiv Livie Klausové

Prý stál v houfu dívek, něco vykládal a všechny mu visely na rtech. Jak Livia Klausová později vzpomínala, byl nádherný, vysoký, měl dlouhé vlasy a "uměl báječně a zajímavě mluvit".

Díky malé lsti s ním pak jela několik stanic tramvají a vyměnili si telefonní čísla. Setkání mělo na Livii účinek atomové bomby: do Václava se zamilovala tak, že když toho dne přišla domů, prohlásila: "Potkala jsme príma kluka, toho si vezmu!" Uhnat Václava Klause nakonec nebylo nic snadného a Livii to trvalo skoro šest let.

Manželé Mištinovi a jejich čtyři dcery - Livia u otce

Budoucí první dáma Livia Klausová, 90. léta

Sympatie veřejnosti a především žen k Livii Klausové vyvolaly také milostné avantýry jejího muže, z nichž první vyšla na světlo již v roce 2002. "Málokterá z dnešních Češek středního věku neobětovala svou kariéru rodině a nežila v manželově stínu.

Mnohé taky pravděpodobně mají zkušenosti s manželovou nevěrou," napsala v roce 2004 v Lidových novinách novinářka Tereza Nosálková na vysvětlenou, proč se ženy s Livií dokáží identifikovat. Přestože vše nasvědčuje tomu, že Václav Klaus udržuje dlouhodobý vztah s další o čtyřicet let mladší ženou, Livia zachovává dekorum. Podle Pavla Kosatíka, autora knihy o manželkách našich prezidentů, je hlavní předností Livie Klausové její zdrženlivost.

Celý příběh Livie Klausové vyšel v magazínu Pátek, páteční příloze Lidových novin.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...