Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Jak se učil Masaryk a Beneš? Muzeum vystaví vysvědčení politiků

Lidé

  15:56
PRAHA - Vysvědčení bývalých ministrů školství a dalších politiků chce příští rok vystavit Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze. Dokumenty by se měly stát součástí výstavy, na níž budou i další unikátní školní hodnocení pocházející ze sbírek muzea i z darů veřejnosti.

Tomáš Garrigue Masaryk foto: Lidové noviny

Muzeum připravuje soutěž o nejstarší a nejzajímavější vysvědčení. Chce proto 1. října vyzvat širokou veřejnost k darování vysvědčení, která jsou nějakým způsobem unikátní. "Nově získaná vysvědčení spolu s vysvědčeními ze sbírek muzea utvoří základ výstavy, na níž se v prosinci příštího roku představí ty nejzajímavější exponáty," řekla pracovnice muzea Magdalena Šustová.

Čtěte také:


Nemělo by zde chybět zatím nejstarší vysvědčení z fondů této pedagogické instituce pocházející z roku 1804 nebo vysvědčení prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše. Zájemci si budou moci prohlédnout i vysvědčení, které podepsala Eliška Krásnohorská, zakladatelka prvního dívčího gymnázia Minerva. "Rádi bychom ale od lidí získali například vysvědčení vydaná v období Slovenského štátu," uvedla Šustová.

A co současní politikové?

Muzeum chce rovněž oslovit současné politiky. Začít chce u bývalých ministrů školství - například Petry Buzkové, Ivana Pilipa, Ondřeje Lišky nebo Dany Kuchtové. Poskytnout závěrečné hodnocení svých školních výsledků by současnému předsedovi Strany zelených Ondřeji Liškovi nevadilo. "Není na něm ale nic zajímavého," řekl s tím, že na nich převládají samá vyznamenání. Podotkl, že jedinou trojku měl ve druhém pololetí osmé třídy z matematiky.

Autoři: ,