Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Jan Beránek pátral v Singapuru po prastrýci: Stát na chodbě nemocnice, kde se masakr odehrál, mi vehnalo slzy do očí

Aktivista a manažer Jan Beránek se rozpovídal o pátrání po prastrýci Silvestru Němcovi. O pátrání navíc nyní vyšla kniha. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium
PRAHA - Ekologický aktivista a manažer Jan Beránek o pátrání po svém prastrýci, singapurském baťovci Silvestru Němcovi, jenž zmizel během japonského útoku na Britské Malajsko v roce 1942. Jak žili Čechoslováci v Singapuru? Co je pravdy na baťovském mýtu? A proč se Silvestrova rodina nikdy nedozvěděla, jak zemřel?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Jan Beránek je jeden z těch lidí, které je nesnadné popsat jedním slovem. Ekologický aktivista a spoluzakladatel Hnutí DUHA, posléze politik, jenž byl v letech 2003 až 2005 předsedou Strany zelených. Ale také publicista a manažer evropských energetických projektů v ústředí organizace Greenpeace v Amsterdamu. Kromě toho ho fascinuje vesmír, v době studií nějakou dobu provázel v Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně.

V roce 2017 se vydal na úplně novou dráhu. Stal se z něj hledač stop po jeho prastrýci Silvestru Němcovi, který zmizel v bojích o Singapur v roce 1942. Když dnes mluví o jeho konci, těžko se brání emocím. O masakru britských vojsk, v nichž bojovali i českoslovenští dobrovolníci, jsme se ve škole neučili. Silvestrův příběh, který teď vyšel knižně, tedy může sloužit jako svého druhu učebnice historie druhé světové války, jak ji neznáme. Především je to však pomník mladému baťovci, který jednoho dne pln nadějí sedl na loď plující do Singapuru.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat