Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

'Jestli zůstanu v Národním divadle? Rozhodnu se do začátku sezony'

Lidé

  7:00
Byla jednou z těch, kteří po odvolání Jiřího Buriana rezignovali. Situace se změnila, Burian je znovu ředitelen Národního divadla. Postoj Evy Salzmannové se nezměnil. V on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovek.cz prozradila, že svou rezignaci myslela vážně a jestli se objeví v nové sezoně, zatím neví. "Nemám v tom úplně jasno. Čekám na výsledky jednání pana Buriana a pana ministra, které probíhají právě v těchto okamžicích. Ale věřte, že jsem já osobně podání své výpovědi myslela zcela vážně a závazně. Rozhodnu se do začátku sezóny," napsala Salzmannová.

Eva Salzmannová foto: MAFRA - Ondřej Němec

Většina dotazů, které herečka dostávala, se týkala situace kolem Národního divadla. Jednomu ze čtenářů odpověděla na to, co ji na této situaci vadí nejvíce. "Ministr, který odvolal pana Buriana, už v říjnu bude jiný. Ale víte, ono nešlo v tomto protestu jen o pana Buriana. Šlo o nějaký smutek z neustálé mocenské manipulace. A o to opakování - již potřetí stejný scénář! To ani nemaj fantazii?" napsala herečka.

Celý on-line rozhovor s Evou Salzmannovou si přečtěte zde:

Čtenáře také Salzmannová několikrát vyzvala, aby jí napsali na e-mail, pokud byla jejich otázka příliš rozsáhlá, nebo se na ni nedalo odpovědět několika větami. Zdůraznila také, že herci si diváků váží a že nepodala rezignaci z toho důvodu, že by chystala jiné projekty. "Celý život jsem se věnovala intenzivně divadlu, a z toho jak známo, žádná sláva ani peníze moc neplynou. Já, pokud bych z Národního divadla odešla, bych opět hledala jiné angažmá nebo možnost pracovat v divadle. Žádné lukrativní nabídky nezvažuji," odpověděla herečka na otázku, zdali nebyla současná situace v divadle jen alibistická příčina k odchodu.

"Když budete zaměstnán ve firmě, která je dlouhodobě a opakovaně vystavena mocenským tlakům a hrátkám politických seskupení, musíte si jednoho dne položit otázku, jestli to chcete. A tak se pokusíte jako občan toto změnit. Je jasné, že můžete prohrát," napsala Salzmannová o dlouhodobé situaci v Národním divadle.

Krista (Eva Salzmanová) marně usiluje o nápravu křivd

Padla také otázka, zda by se Národní divadlo mělo otevřít experimentům, nebo se spíše držet tradice. "Myslím, že Národní divadlo má samozřejmě povinnost uvádět zejména českou dramatiku a to jak klasickou tak současnou. Vyplývá to z podstaty té instituce. A dále asi uvádět vrcholná díla světové dramatiky. Otázkou samozřejmě je - a tomto rozhovoru na to hodně narážíme - jaká je forma těch inscenací. Ale trvám na tom, že pokud má ND povinnost ke svým daňovým poplatníkům, jsou těmito i lidé, kteří řekněme vybočují z běžného diváckého průměru. A taky mladí lidé, kteří od divadla očekávají trochu nekonvenčnosti a možná i provokace. Tedy myslím, že v tomto smyslu má panovat jakási vyváženost," rozepsala se herečka.

ČTĚTE TAKÉ:

A jak to vypadá s Divadelním studiem Továrna, které Salzmannová spoluzaložila? "Divadelní studio Továrna nezaniklo, jen je teď ve stavu, řekla bych, umělého spánku. V situaci strašlivého nedostatku peněz na nezávislé projekty jsme si řekli, že si dáme chvíli pauzu. Ale rozhodně jsme to nevzdali. A také, upřímně řečeno, hledáme téma," přiznala herečka.

Jednoho ze čtenářů také zajímalo, jaký názor má na bustu Václava Havla v budově Národního divadla. "Domnívám se, že Václav Havel je jednou z postav, která základním způsobem ovlivnila české divadlo 20. a 21. století a nemyslím to v politickém slova smyslu. Havel byl především dramatikem a reformátorem divadla a proto si myslím, že si svoji bustu v 'Pantheónu' zaslouží jako málokdo," vysvětlila Salzmannová.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...