Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechtěl jsem, aby o mém životě rozhodovali blázni, říká herec Pavelka

Lidé

  7:00
Je jedním z herců Národního divadla, kteří rezignovali, ale nakonec se rozhodli zůstat. Proč své stanovisko změnil a co si myslí o politické situaci? Na otázky čtenářů serveru Lidovky.cz v on-line rozhovoru odpovídal známý herec Ondřej Pavelka.

Populární herec Ondřej Pavelka. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Většina dotazů, které herec dostával, se týkala situace kolem Národního divadla. Pavelka se ale rozepsal i o politické situaci. "Na začátku jsem řekl, že již nechci, aby o mém životě rozhodovali blázni, ale kdo to teď je? Vládne nám vláda - nevláda, ministr - neministr, parta bez jakéhokoliv mandátu. Co se stane po volbách?" napsal Pavelka.

Zveřejnil také stanovisko, které zformuloval spolu se dvěma kolegy. Zároveň ale upozornil, že se nejedná o herce z Národního divadla a stanovisko má být chápáno spíše jako jeho soukromý názor. Zazněla v něm mimo jiné výzva pro politické strany, kterým tak herec vzkázal: "Vyzýváme všechny politické subjekty, aby v nadcházející volební kampaní věnovaly kulturním otázkám pozornost, jakou si bezesporu zaslouží. Aby ministerstvo kultury nebylo odkladištěm, aby nebylo tím posledním ministerstvem a aby v jeho čele stály osobnosti s kulturním zázemím a kulturní odborností v nejširším slova smyslu."

Celý on-line rozhovor si můžete přečíst zde:

Na otázku jednoho ze čtenářů, jak hodnotí vedení Jana Buriana, odpověděl Pavelka, že zatím nelze nic hodnotit. "Pan Burian je ve funkci necelý měsíc. Jde jen nám i jemu držet palce," napsal herec. 

"Pokud bych někdy psal paměti, a to si moc nemyslím, věnoval bych Divadlu Na okraji nejdelší pasáž. Bylo to zásadní, radostné a tvůrčí. A k tomu spoustu legrace. Ale! Rubínu jsem zůstal věrný a troufám si tvrdit, že to, co se v současném A studiu Rubín děje, je skoro stejně hodnotné. Přijďte se podívat," pozval nakonec čtenáře Pavelka do divadla.

Nejvíce se v současné době herec těší na spolupráci s J. A. Pitinským, se kterým bude zkoušet Strakonického dudáka. Povzdechl si také nad koncem hry Richard III., která se od nové sezony nebude hrát kvůli odchodu Richarda Krajča.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!