Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Josef Jiří Švec: s legionáři dobyl Samaru a Kazaň, kvůli vzpouře vlastních vojáků se zastřelil

Kalendář hrdinů

  5:00
PRAHA - Nebyl to rozkaz, co postavilo do latě vojáky pod vedením legionáře plukovníka Josefa Jiřího Švece. Byla to až jeho sebevražda poté, co mu vypověděli poslušnost a odmítli zastavit bolševiky postupující na Ufu. Jeho sochu nejprve odstranili nacisté, sešrotovat ji ale nechal ale až komunistický režim. Josef Jiří Švec se zastřelil tři dny před vyhlášením vzniku Československa v roce 1918.

Josef Jiří Švec (1883–1918). Úspěšný velitel legionářů v Rusku. Jeho památku úporně ničili nacisté i komunisté. Totalitním systémům vadí vždy shodně stejní lidé… foto: ARCHIV VHÚ

Rudolf Medek o něm napsal divadelní hru, v Praze na Pohořelci stála jeho socha, pěší pluk v Jindřichově Hradci nesl jeho jméno. Byl jednou z největších legionářských legend – plukovník Josef Jiří Švec… Dnes již jméno tohoto důstojníka čs. legií znají většinou jen zapálení zájemci o vojenskou historii.

Banner kalendář hrdinů.

Josef Švec se narodil 19. července 1883 v Čenkově na Jihlavsku. Po absolvování učitelského ústavu působil od roku 1903 na obecné škole v Třebíči, kde se stal místonáčelníkem sokolské jednoty. V roce 1911 jej sokolové vyslali jako učitele tělocviku na dívčí gymnázium v Jekatěrinodaru na Kavkaze.

Když vypukla světová válka, bez váhání jako dobrovolník vstoupil 24. srpna 1914 do České družiny. V té se v Karpatech vyznamenal v řadě průzkumných a bojových akcí. Byl mnohokrát vyznamenán a v květnu 1915 povýšen do první důstojnické hodnosti. V prosinci 1916 přestoupil na pravoslaví a přijal jméno Jiří. Bitvy u Zborova 2. července 1917 se zúčastnil jako velitel roty, v únoru 1918 kryl při střetech s německými jednotkami chladnokrevně ústup legií z Ukrajiny a po střetu s bolševiky v květnu 1918 převzal velení 1. čs. střeleckého pluku „Mistra Jana Husi“.

Bolševická propaganda vedla ke Švecově sebevraždě

Legionářům velel při dobytí Penzy, podílel se na dobytí Samary a Kazaně. V polovině října 1918 již v hodnosti plukovníka převzal velení 1. československé střelecké divize „Husitské“. V té době stálými boji vyčerpané a marnými sliby spojenců zklamané legie procházely hlubokou krizí. Na stanici Aksakovo Švecovi vojáci odmítli splnit rozkaz zastavit postup bolševiků na Ufu a mistrně zmanipulovaní bolševickými aktivisty ve vlastních řadách mu vyslovili nedůvěru.

Zdrcený Josef Švec se po probdělé noci k ránu 25. října 1918 zastřelil. Jeho oběť však přiměla legionáře k obnovení kázně. Pohřeb se konal o tři dny později v Čeljabinsku. V Praze se zatím oslavoval vznik nové Československé republiky…

V září 1933 byly Švecovy ostatky převezeny do vlasti a slavnostně uloženy v památníku na Vítkově. Na podzim 1940 byly však na pokyn nacistických okupantů bez publicity převezeny do rodinného hrobu v Třešti. V roce 1934 byla v Praze odhalena legionářskému plukovníkovi socha. Tu odstranili nacističtí okupanti v roce 1941. Americká armáda ji sice po válce nalezla v Bavorsku a vrátila do Prahy, kde ji však komunistický režim nechal po roce 1949 sešrotovat!

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!