Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Lidé

Kalendář hrdinů: obránce Rozhlasu Jaroslava Zárubu zabily střepiny letecké pumy

Důstojníka vládního vojska zasáhly při obraně budovy rozhlasu v Praze střepiny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důstojníka vládního vojska zasáhly při obraně budovy rozhlasu v Praze střepiny... | foto: VHÚ

PRAHA Když po vypuknutí Květnového povstání vysílal Rozhlas slavnou výzvu ozbrojeným složkám i občanům, neopomněl mezi nimi zmínit ani příslušníky vládního vojska. Tato početně malá protektorátní armáda byla od května 1944 z velké části odsunuta do Itálie, vojáci, kteří zůstali na českém území, se však plně zapojili do protinacistického povstání. Sedm z nich zaplatilo svou odvahu životem, šest z toho v Praze.

Nejvyšší hodnost z padlých vládních vojáků měl štábní kapitán Jaroslav Záruba.

Jaroslav Záruba.

Jaroslav Záruba.

Když v úterý 8. května osobně řídil zpevňování a zvyšování jedné z pražských barikád, byl zasažen střepinami nepřátelské letecké bomby a utrpěl zranění plic a hrdla. Spolubojovníci jej transportovali do Schneiderova sanatoria, kde se ho lékaři snažili zachránit. Přes veškeré jejich úsilí však velitel obrany rozhlasu zemřel prvního dne svobody, 10. května 1945.

Jaroslav Záruba se narodil 26 .dubna 1907 v Třeboni do rodiny stavitele. Po maturitě na gymnáziu absolvoval Právnickou fakultu UK. Od 1. října 1928 nastoupil prezenční vojenskou službu, během níž vystudoval Školu na důstojníky pěchoty v záloze a Vojenskou akademii v Hranicích. Jaroslav Záruba tehdy našel v armádě smysl života a opustil nadějnou profesní dráhu civilního právníka. Od července 1931 velel četě, nejdříve pěšího pluku 22 v Jičíně, od září 1933 cyklistického praporu 1 v Jaroměři.

Prošel pak výcvikem na leteckého pozorovatele pěchoty a až do likvidace československé armády působil u pěšího pluku 21 v Čáslavi, kde velel rotě. Po vzniku protektorátu byl k 30.červnu 1939 propuštěn ze svazku armády a převeden do stavu vládního vojska, sloužil u praporu 1 v Praze. Od roku 1943 měl hodnost hejtmana I. třídy (jak se ve vládním vojsku nazýval štábní kapitán).

Již od roku 1942 se účastnil protinacistického odboje jako člen skupiny štábního kapitána Jana Pulkrábka. Po zahájení Pražského povstání se okamžitě zapojil do bojů o budovu Československého rozhlasu na pražských Vinohradech. Když se podařilo porazit a odzbrojit Němce ovládající objekt, začal organizovat jeho obranu. Velel výstavbě barikád v okolních ulicích a přes ostřelování i letecké bombardování celou dobu povstání setrval na bojovém stanovišti. Nakonec byl zasažen střepinami.

Jeho ostatky pochovali 16. května na pražských Olšanských hřbitovech, později je však přemístili do rodinné hrobky v rodné Třeboni. Památku Jaroslava Záruby připomíná deska na budově rozhlasu, náhrobek v Třeboni i památník před gymnáziem, v němž studoval.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...