Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rockový bouřlivák s tuhým kořínkem. Keith Richards slaví sedmdesátiny

Lidé

  6:21
PRAHA - Díky svému vyžilému vzhledu ztělesňuje archetyp rockera. Také se o něm říká, že podle všech platných přírodních zákonů by měl být už dávno mrtvý. Keith Richards, legendární kytarista britské rockové skupiny Rolling Stones, má však mimořádně tuhý kořínek a navzdory všem předpokladům se ve středu 18. prosince dožívá sedmdesáti let.

Kytarista Keith Richards si koncert dokázal užít. foto: Reuters

Richards se narodil jako jedináček a zájem o hudbu u něj vypěstoval jeho dědeček, který hrál v jazzovém bigbandu, s nímž projel celou Británii. První kytaru však malý Keith dostal od své matky a mezi jeho tehdejší hudební vzory patřili Billie Holiday, Louis Armstrong, Duke Ellington nebo Chuck Berry.

Dohromady jim je 273 let. Rolling Stones: Charlie Watts, Ronnie Wood, Mick Jagger a Keith Richards.

V roce 1960 se ve vlaku náhodou potkal se svým bývalým kamarádem ze základky Michaelem Phillipem Jaggerem. Mick studoval ekonomii, Keith umění, ale to nebylo podstatné. Mick držel v podpaží desku Chucka Berryho a Keith měl v ruce kytaru.

Valící se kameny

Zjistili, že milují stejnou hudbu a Jagger přitáhl Keithe do své kapely Little Boy Blue and the Blue Boys. Kapela vykrystalizovala při koncertech Alexise Kornera. Při jednom se Mick s Keithem seznámili s Brianem Jonesem a do kapely přišel klavírista Ian Stewart. V červnu 1962 se osamostatnili. Název skupiny vzešel z písně Muddyho Waterse - Rolling Stones (valící se kameny nebo tuláci bez domova).

Jagger s Richardsem brzy vytvořili výjimečnou autorskou dvojici přezdívanou Glimmer Twins (Blýskavá dvojčata). Na jedné straně estét, intelektuál a výrazný zpěvák Mick, který si vyzkoušel i herectví, na straně druhé věčný rebel a nezaměnitelný kytarista Keith, vždy s cigaretou v ústech či s bourbonem v ruce a s vlasy "jako po výbuchu granátu". První koncert pod názvem Rolling Stones skupina odehrála v londýnském klubu Marquee 12. července 1962 a velkého ohlasu "stouni" získali i po dlouhých jedenapadesáti letech, když letos koncem června vystoupili na nejprestižnějším britském rockovém festivalu v Glastonbury a jen o pár dní později zahráli v londýnském Hyde Parku. Show sledovalo na 65.000 fanoušků několika generací.

Keith Richards z Rolling Stones představuje autobiografickou knihu.

Za základ své hry Richards vždycky označoval akustickou kytaru, protože při hře na té elektrické "ztrácí s nástrojem ten správný kontakt". Na akustickou kytaru hraje také v hitech "stounů" Angie, Brown Sugar nebo Not Fade Away. Kytarový riff jejich asi nejslavnější písně I Can´t Get No (Satisfaction) napadl Richardse údajně ve spánku. Keith tehdy vstal, nahrál jej na magnetofon a zase ulehl. Později k tomu dodal, že výsledná nahrávka byla "dvouminutovým hraním motivu Satisfaction a čtyřiceti minutami jeho chrápání". Kromě hraní s Rolling Stones vydal Richards také dvě sólová alba Talk Is Cheap (1988) a Main Offender (1992). Objevil se i v populární filmové sérii Piráti z Karibiku, ve které ztvárnil roli otce Jacka Sparrowa (Johnnyho Deppa).

Přežije i atomovou válku

O Richardsovi se říká, že prý jen on a štír přežijí atomovou válku. Zatím to tak opravdu vypadá. Množství alkoholu a drog, které Richards za svůj život zkonzumoval, by zabilo několik urostlých chlapů. Řadu let byl závislý na heroinu a kvůli drogám měl i oplétačky se zákonem.

Poprvé se údajně dostal do problémů v roce 1967, kdy policie přišla prohledat při jednom večírku jeho sídlo. Richards plný LSD si tehdy myslel, že u něj zazvonili trpaslíci. "Koukám ven a tam byla spousta trpaslíků a všichni měli stejný oblečení... 'Skvělý šaty!,' říkám jim. 'Jste pozvaní? To je jedno. Pojďte dovnitř, venku je zima.'," vzpomíná Richards v pamětech s názvem Život, které vyšly v roce 2011 a krátce po vydání vyvolaly pořádný poprask, protože se v nich kromě jiných pikantností vyjadřoval i k velikosti Jaggerova penisu. S užíváním kokainu zase Richards přestal až v roce 2006, když spadl na indonéském ostrově Fidži z palmy a podstoupil operaci mozku.

Keith Richards s manželkou Patti Hansenovou.

Samostatnou kapitolou v Richardsově životě je alkohol. Dodnes prý denně musí vypít alespoň jednu láhev vodky. Když se prý jednou ptali jeho druhé ženy Patti Hansenové, zda jí vadí, že Keith pije hodně bourbonu, odvětila: "Vůbec ne, mně nejvíce vadí, že kromě bourbonu nepije nic jiného." S Hansenovou se Richards oženil v roce 1983 a má s ní dvě dcery. S první ženou, modelkou Anitou Pallenbergovou, která jej provázela nejdivočejšími roky života, má dceru a syna.

Autoři: ,

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...