Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kytarový mág Jimi Hendrix by oslavil pětasedmdesátku. Dožil se 27 let

Lidé

  6:00
Seattle/Praha - Před pětasedmdesáti lety, 27. listopadu 1942, se v americkém Seattlu narodil legendární kytarista, zpěvák a skladatel Jimi Hendrix. Král elektrické kytary, kterého hudební časopis Rolling Stone v roce 2011 vyhlásil nejlepším kytaristou historie, zemřel ve věku pouhých 27 let.

Jimi Hendrix foto: ČTK/APČTK

Johnny Allen Hendrix, jak znělo hudebníkovo rodné jméno, proslul bravurou, s níž ovládal svůj nástroj, i odvahou experimentovat se zvukem. Ačkoliv na vrcholu slávy strávil pouhé čtyři roky, stačil si vybudovat reputaci jednoho z nejvlivnějších hudebníků své doby, což je o to pozoruhodnější, že byl kytaristou-samoukem a dokonce neuměl hrát z not.

Svou hudební kariéru zahájil Hendrix v šedesátých letech minulého století v doprovodných kapelách amerických rokenrolových hvězd, jakými byli například Little Richard či B. B. King. Od roku 1966 vystupoval buď samostatně, nebo se skupinou Jimi Hendrix Experience.

Jimi Hendrix
West Coast Seattle Boy: The Jimi Hendrix Anthology

Hendrix se nejprve prosadil v Británii, kam odjel v roce 1966. O rok později jej na doporučení Paula McCartneyho pozvali organizátoři hudebního festivalu v Monterey, na kterém si Hendrix podmanil i americké publikum. O dva roky později už byl hlavní hvězdou legendárního Woodstocku, který uzavřel americkou hymnou, znetvořenou na protest proti válce ve Vietnamu.

Hned první album kapely Jimi Hendrix Experience nazvané Are You Experienced z roku 1967 i dvojalbum Electric Ladyland (1968) jsou dodnes řazena mezi nejlepší v rockové historii. Obsahují hity jako Foxy Lady, Hey Joe, Purple Haze, Crosstown Traffic a Voodoo Chile.

Ke smůle své i svých fanoušků měl Hendrix slabost pro různá narkotika. V polovině září 1970 byl v Londýně nalezen mrtev. Podle lékařské zprávy se udusil po požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní. Dodnes se ale spekuluje, zda se nejednalo o sebevraždu či dokonce vraždu.

Autor: