Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kytarový mág Jimi Hendrix by oslavil 70. narozeniny

Lidé

  7:00
WASHINGTON/ PRAHA - Jeden z nejtalentovanějších kytaristů rockové historie, extravagantní černošský rocker Jimi Hendrix, by v úterý oslavil sedmdesáté narozeniny. Hudební svět okouzlil nejen svojí instrumentální zručností, ale i svým vystupováním, kdy koncertoval v pestrobarevných kostýmech a na kytaru hrál nejen rukou, ale i třeba pomocí zubů, někdy v leže, jindy ji měl za krkem, nebo ji polil benzinem a zapálil.

Jimi Hendrix foto: ČTK/APČTK

Hendrixovu strmou a krátkou kariéru ukončila v jeho sedmadvaceti letech 18. září 1970 smrt, která je podle některých stále opředena tajemstvím.

ČTĚTE TAKÉ:

Když americký hudební magazín Rolling Stone sestavil koncem loňského roku žebříček stovky nejlepších kytaristů všech dob na základě hlasování expertů a předních kytaristů, Hendrix podle očekávání s přehledem zvítězil.

"Ovládal kytaru, hlučný bar, studio i podium," řekl o rockové legendě kytarista americké skupiny Rage Against the Machine Tom Morello.

Život Jimiho Hendrixe

Jimi Hendrix se narodil 27. listopadu 1942 v Seattlu jako Johnny Allen Hendrix sedmnáctileté chudé dívce s indiánskými předky.

Když mu bylo devět, rodiče se rozvedli a on byl s bratrem svěřen do péče otci, který ho přejmenoval na Jamese Marshala Hendrixe.

V šestnácti dostal první akustickou kytaru (v témže roce zemřela matka na cirhózu jater) a krátce nato založil první kapelu The Velvetones, s níž ale dlouho nevydržel.

V roce 1961 nastoupil Jimi do armády, odkud byl zhruba po roce propuštěn.

Důvodem bylo podle některých zdrojů zranění, jež si přivodil po seskoku padákem. Podle životopisné knihy Pokoj plný zrcadel od Charlese Crosse se ale Hendrix chtěl naplno věnovat hudbě, a tak armádnímu psychiatrovi namluvil, že se zamiloval do jednoho vojáka, a byl proto propuštěn pro podezření na "homosexuální úchylku".

Po odchodu z armády začal Hendrix poprvé užívat drogy - nejprve marihuanu a později v hojné míře LSD.  Hrál v doprovodných kapelách řady hudebníků, například Ikeho a Tiny Turnerových, Sama Cooka či Little Richarda. Koncem roku 1965 založil skupinu Jimmy James and the Blue Flames.

Průlom v jeho kariéře přinesl rok 1966, kdy se seznámil s hudebníkem Chasem Chandlerem, který dal Hendrixe v Londýně dohromady s baskytaristou Noelem Reddingem a bubeníkem Mitchem Mitchellem a stal se jejich manažerem.

Už první album nové kapely Jimi Hendrix Experience nazvané Are You Experienced (1967) s dnes již kultovními písněmi Hey Joe a Purple Haze se v britské hitparádě vyšplhalo na druhé místo. V roce 1968 se stalo nejprodávanější deskou v USA a v roce 2003 ho časopis Rolling Stone zařadil na 15. místo v žebříčku 500 nejlepších alb všech dob. Úspěšné bylo i druhé album Axis: Bold As Love (1967), první desku už ale nepřekonalo.

Legendární Woodstock

V roce 1969 odešel z kapely Redding a Hendrix pak založil s baskytaristou Billy Coxem a dalšími hudebníky skupinu Band of Gypsys. S některými z nich hrál už v srpnu 1969 na legendárním festivalu Woodstock, který Hendrix uzavřel americkou hymnou, ovšem předělanou na protest proti válce ve Vietnamu.

Poslední koncert odehrál Hendrix 6. září 1970 na německém ostrově Fehmarn. Dvanáct dní nato v Londýně zemřel. Podle lékařské zprávy se udusil zvratky ve spánku po požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní. Dodnes se ale spekuluje, zda šlo o nešťastnou náhodu, sebevraždu či dokonce vraždu.

V roce 2009 vyšla kniha Rock Rodie, v níž Hendrixův někdejší známý James Wright tvrdí, že léky a alkoholem ho úmyslně předávkoval jeho manažer Michael Jeffrey kvůli penězům.

Po Hendrixově smrti vyšla ještě řada alb s jeho nahrávkami - v roce 1971 byla vydána dvě alba The Cry of Love a Rainbow Bridge. Zatím poslední deska se skladbami tohoto geniálního kytaristy vyšla v roce 2010 pod názvem Valleys Of Neptune. Příští rok v březnu by mělo vyjít album s názvem People, Hell and Angels, které bude obsahovat dosud nevydané Hendrixovy nahrávky z let 1968 a 1969.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...