Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vášáryová opustila řady bývalé vládní strany na Slovensku

Lidé

  20:34
BRATISLAVA - Jako další ránu pro roztříštěnou a oslabenou pravici na Slovensku hodnotí místní média čtvrteční odchod tří poslanců z někdejší vládní strany SDKU-DS. Její poslanecký klub se tak ocitl na samé hraně zániku. K "rebelům" patří i bývalá herečka Magda Vášáryová, známá i českým divákům z filmů Marketa Lazarová či Postřižiny.

Magda Vašáryová foto: Pavel WellnerLidové noviny

V minulosti působila i jako velvyslankyně, neúspěšně kandidovala na slovenskou prezidentku či bratislavskou primátorku Vášáryová, exministryně Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý odchod z SDKU-DS do řad nezávislých poslanců podle serveru pravda.sk vysvětlili rozpory s vedením a pochybami o budoucnosti strany.

ČTĚTE TAKÉ:

SDKU svého času vznikla jako koalice menších opozičních stran proti tehdy dominantnímu uskupení HZDS populistického premiéra Vladimíra Mečiara. SDKU pod vedením pozdějšího dvojnásobeného premiéra Mikuláše Dzurindy skutečně dokázala v roce 1998 Mečiara porazit.

Stranu nyní vede šéf Bratislavského kraje Pavol Frešo - a podle nespokojenců prý ve "šlépějích HZDS" ji vede k propadu pod práh zvolitelnosti.

"Ač lítost se do politiky jaksi nehodí, asi se najdou lidé, kteří ji při pohledu na SDKU cítí. Někdejší opravdový vůdce pravice si rostoucími skandály, arogancí a celkovou únavou a unaveností přivodil postupný propad podpory téměř na dno zvolitelnosti. Na nekrolog je ještě brzy (...), ale konec nemusí být daleko," napsal server sme.sk s tím, že volby se odehrají za dva a čtvrt roku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!