Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Mořské řasy jsme dělali z houbiček na nádobí, vzpomíná hlavní trikař Návštěvníků Boris Masník

Boris Masník | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Premium Rozhovor
Legenda českého triku Boris Masník o tom, jak se dělaly filmové triky před dobou digitální, o Centrálním mozku lidstva, létajícím Jiřím Lábusovi a potopené ponorce.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

„Dělám si na přednáškách legraci, že jsem jeden z posledních žijících klasických trikařů, ale ona je to asi pravda,“ říká Boris Masník, jehož jméno je spojené s více než stovkou českých filmů a seriálů.

Při setkání překvapí, že člověk, který stvořil Centrální mozek lidstva v seriálu Návštěvníci, není žádný kmet – v době, kdy zmíněné filmové nápady vymýšlel, byl sotva třicátníkem a skutečnost, že se mu podařilo dostat se k tak atraktivní tvůrčí práci, považuje za životní štěstí.

V průběhu kariéry mohl sledovat, jak se klasická práce trikařů mění na digitální, dělanou na počítači. „Klasické filmové triky jsem dělal jednadvacet let, digitální už dvacet šest,“ rekapituluje kariéru.

Patřil také ke skupině nadšenců, která rozjížděla tvorbu filmových triků v nyní světově úspěšné firmě UPP, s níž dosud spolupracuje. K jeho posledním projektům patří historický film Úsvit či seriál To se vysvětlí, soudruzi!. Z našeho rozhovoru mířil do Zlína, kam jezdí přednášet na filmovou školu – samozřejmě o filmových tricích.

Lidovky.cz: Vaši rodiče dělali v animovaném filmu. Byl jste pro filmovou profesi předurčen odmalička?
Rodiče se poznali ve studiu animovaného filmu, maminka dělala kresličku a také tam pracovali dva tátovi bratři. Traduje se, že ti bratři v triku ze známého loga mohli být bratři Masníkovi – Vojen, Ivan a Boris. Tak je to i na Wikipedii, ale potvrzené to nemám.

Název tehdy vymyslel pravděpodobně Jiří Trnka a podobu loga vytvořil Zdeněk Miler. Můj táta Vojen byl produkční a dlouhá léta vedl animovaný film, Ivan byl kameraman a Boris, můj strýc, animoval.

Lidovky.cz: Vystudoval jste Umprum a pak se velice brzy dostal do role mistra filmového triku. Jak se vám povedlo udělat tak rychlou kariéru?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se