Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Politika to nebude, zavrhla Michelle Obamová spekulace o nové kariéře

USA

  6:00
WASHINGTON - První dáma Spojených států Michelle Obamová popřela, že by plánovala kariéru v politice. Napsala to v úterý agentura Reuters s odvoláním na její pondělní vyjádření v televizi ABC. První dáma vyvrátila spekulace médií, že by s koncem manželova prezidentského mandátu mohla kandidovat do Senátu za stát Illinois, který do roku 2008 zastupoval právě Barack Obama.

Michelle Obamová foto: Reuters

"Nebude to politika. Určitě ne. Bude to určité poslání, zaměřené na služby," odpověděla Obamová rezolutně na otázku, co plánuje po odchodu z Bílého domu.

Otázku kandidatury první dámy na post senátorky otevřel před několika týdny redaktor agentury Reuters Keith Koffler. I další média, včetně americké televize CNN, poté začala spekulovat, zda se současná první dáma inspiruje u Hillary Clintonové, která se stala senátorkou jen krátce před tím, než jejímu manželovi vypršel prezidentský mandát.

Inteligentní, nadaná, vystupuje sebejistě

Stát Illinois, kde má Demokratická strana tradičně silnou voličskou základnu, čekají volby v roce 2016. O své znovuzvolení se však bude ucházet republikánský senátor Mark Kirk a právě demokratka Obamová by podle médií byla zdatnou protikandidátkou. Zdůrazňují její inteligenci, řečnické nadání a sebejisté vystupování.

Jako první dáma se Obamová zaměřila zejména na boj s dětskou obezitou, na šíření zdravé výživy nebo na pomoc vojákům a jejich rodinám. Letos se návštěvou Číny snažila o prohloubení americko-čínských vztahů. Cesta Obamové do Číny, kam vzala i své dcery a matku, byla ostře sledovanou událostí a povzbudila spekulace, že Obamová zvažuje politické angažmá. Zapojila se i do kampaně za osvobození nigerijských školaček, které unesla teroristická skupina Boko Haram.

Michelle Obamová při přípitku

Obamová, která letos oslavila padesátiny, je podle časopisu Forbes osmou nejvlivnější ženou světa. Kromě sociologie na Princetonské univerzitě vystudovala i práva na Harvardově univerzitě. Budoucího manžela poznala v 80. letech v chicagské právní firmě, kde ho jako stážistu dostala na starost. V Chicagu poté pracovala ve vysokých manažerských funkcích na místní univerzitě a ve fakultních nemocnicích. Svého muže od vstupu do politiky zpočátku zrazovala.

Autoři: ,