Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Obamová odsoudila únos dívek v Nigérii a podpořila práva žen

USA

  12:58
WASHINGTON - První dáma USA Michelle Obamová v sobotu odsoudila dubnový únos téměř tří stovek školaček v Nigérii islámskými radikály. V neobvyklém rozhlasovém projevu z Bílého domu, který tradičně pronáší každou sobotu její manžel, prezident Barack Obama, zdůraznila, že tento hanebný čin dokazuje, že extremisté odmítají vzdělávání dívek, proti čemuž je nutné rozhodně bojovat.

Michelle Obamová foto: Reuters

"Tento hanebný čin spáchala teroristická skupina, která je odhodlaná bránit těmto dívkám, aby získaly vzdělání. Co se stalo v Nigérii, není izolovaný případ. Je to příběh, který se děje před našimi zraky každý den, kdy mladé dívky po celém světě riskují svůj život, aby naplnily své tužby," řekla Obamová.

První dáma USA vyzvala svět ke zvýšenému úsilí o to, aby všechny dívky na naší planetě měly přístup ke vzdělání, což je podle Obamové jejich plné právo. Na závěr proslovu vyzvala k modlitbám za to, aby se unesené dívky v Nigérii vrátily domů a zdravé.

Vzbouřenci patřící k radikální islamistické skupině Boko Haram unesli v dubnu nejprve více než 250 dívek ve věku 15 až 18 let z gymnázia v severonigerijském městě Chibok. Tento týden se zmocnili dalších jedenácti dívek z vesnic Warabe a Wala. Podle vlády nigerijského státu Borno, kde k únosům došlo, se nejméně 53 dívkám podařilo ze zajetí uniknout. Některým už v den útoku na jejich školy a dalším pak v následujících dnech.

Právo žen na vzdělání

Na podporu pohřešovaných školaček a jejich rodin vystoupila už řada známých osobností. Obamová se již dříve připojila k internetové kampani Bring Back Our Girls (Vraťte naše dívky), stejně jako herečka Angelina Jolie nebo šestnáctiletá pákistánská bojovnice za právo žen na vzdělání Malala Júsufzaiová.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan v minulých dnech kritizoval za nečinnost nigerijskou vládu i ostatní africké země. Podle zpravodajské stanice BBC už v minulosti islámské milice Boko Haram operující na severu Nigérie unášely a často sexuálně zneužívaly ženy a dívky, které kritizují za to, že se věnují vzdělání západního typu.

Milice Boko Haram chce na severu Nigérie zavést radikální formu islámu a od roku 2009 bojuje proti centrální vládě. Na svědomí má životy několika tisíc lidí, terčem jejich útoků byly často školy, mešity a státní instituce, policie i armáda. Od začátku letošního roku již skupina pozabíjela na 1500 lidí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!