Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nedopalek doutníku Winstona Churchilla se vydražil za 4000 liber

Lidé

  19:03
LONDÝN - Nedopalek doutníku bývalého britského ministerského předsedy Winstona Churchilla vynesl v dražbě ve Velké Británii v přepočtu víc než 130.000 korun (přes 4300 liber). Téměř deset centimetrů dlouhý doutník s vytištěným jménem původního majitele získal nejmenovaný soukromý sběratel.

Winston Churchill. foto: Reprofoto

Informovala o tom dnes agentura DPA. Experti podle zpravodajského serveru BBC před aukcí očekávali, že doutník bude možné vydražit nanejvýš za 350 liber. Odhadní cena přitom byla 400 eur, uvedl pořádající aukční dům Keys z anglického Aylshamu.

Náruživý kuřák Churchill (1874-1965) vydražený doutník nedokouřil ve válečném roce 1941, protože pospíchal na zasedání svého kabinetu.

"U Churchilla patrně bylo velmi neobvyklé, aby doutník nedokouřil, takže to muselo být něco velmi, velmi naléhavého, co vyžadovalo jeho okamžitou přítomnost v zasedacím sále kabinetu," citovala BBC licitátora Andrewa Bullocka. "Protože byla válka, je vzrušující spekulovat o tom, co mohlo být tak důležité," dodal dražitel.

Tehdejší komorná v sídle britských premiérů na Downing Street 10 Nellie Gobleová nedopalek vzala a darovala jej svému příteli. K němu přiložila lístek se vzkazem: "Jackovi, s přáním všeho nejlepšího od Nellie. Tady máš malý suvenýr, aby ti jednou připomněl jednoho z největších mužů, kteří kdy žili v Anglii." Po smrti Jacka v roce 1987 memorabilii zdědila jeho dcera. Tato žena si však přeje zůstat v anonymitě.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...