Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejrozkošnější věc Itálie? Sophia Lorenová

Lidé

  8:00
LOS ANGELES - Za nejrozkošnější věc, co kdy přišla z Itálie, označil slavnou italskou herečku Sophii Lorenovou její americký kolega John Travolta na večírku, jenž se ve středu konal na její počest v Los Angeles. Režisér Roberto Benigni ji uctil svou interpretací neapolské serenády O Sole Mio a herec Billy Crystal ji označil za svou "první velkou lásku".

Herečka Sophia Lorenová dostává polibky od svých synů Carla a Edoarda. foto: Reuters

Hollywood uctil 76letou Lorenovou, která si stále udržuje svou úžasnou postavu ve tvaru přesýpacích hodin, 50 let poté, co se stala prvním držitelem Oscara pro neanglicky mluvený film za svou roli v italském snímku režiséra Vittoria De Siky Horalka. Herečka se v roce 1961 udílení Oscarů nezúčastnila.

Herečka Sophia Lorenová.

Osmi stovkám hostů středeční slavnosti, mezi nimiž byli režiséři, přátelé, herci i rodinní příslušníci, Lorenová přiznala, že si nikdy nepomyslela, že by Ital v italsky mluveném filmu mohl získat nejvyšší ocenění ve filmovém průmyslu.

"Cena Akademie zcela změnila můj život. Pomohla mi uvěřit v samu sebe a dodala mi odvahu posunout své vlastní umělecké hranice," řekla světoznámá hvězda na večírku, který na její počest uspořádala Academy of Motion Picture Arts and Sciences. "Neexistují slova, která by popsala moje dojetí právě teď. Je těžké si představit, že uběhlo 50 let od doby, kdy jsem doma přivítala svého Oscara." Lorenová, která má na kontě přes 80 filmů, je nejslavnější žijící italskou herečkou. V roce 1991 obdržela celoživotního Oscara a byla prohlášena za "jeden z největších pokladů světové kinematografie".

K jejím nejznámějším filmům patří vedle Horalky Manželství po italsku, Včera, dnes a zítra či Cid a Muž jménem La Mancha. Mezi jejími profesními partnery se skví taková jména jako Marcello Mastroianni, Gregory Peck, Frank Sinatra, Charlton Heston, Cary Grant či Marlon Brando. A v neposlední řadě její životní partner, již zesnulý Carlo Ponti.

Zatím posledním filmem Lorenové je muzikál z roku 2009 Nine. Jeho režisér Rob Marshall prohlásil, že spolupráce s herečkou "byla ta nejkouzelnější, jakou jsem zažil".

Herečka Sophia Lorenová.

Ani další slavná hollywoodská hvězda nešetřila chválou - Tom Hanks ji označil za "nadčasovou, nádhernou a autenticky skutečnou". A syn režiséra De Siky Christian přirovnal časté partnerství Lorenové s jeho otcem ke cappuccinu - "nikdo nemůže oddělit mléko od kávy".

Hereččin syn Edoardo Ponti musel zamačkávat slzy, když jí řekl, že "jsme tady, protože tě milujeme, a ty si to všechno zasloužíš".

Autor: