Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Ani žena, ani muž, přesto se Toyen stala múzou Devětsilu. Jaká tajemství provázejí její život?

Toyen a Jindřich Štyrský v roce 1931. | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
Její osobnost a dílo budí stále pozornost, uznání i zvědavost zvláštní vrstevnatostí. Poetické či surrealistické obrazy Toyen nás vtahují do snových světů hluboké duše. Čímsi nás oslovují, ale také lákají poznávat tušené příběhy a zasuté zneklidňující inspirace. Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, žila v Praze a později v Paříži, odkud se již do své vlasti nevracela.

 O sobě příliš nemluvila, nezanechala žádné memoáry, návštěvám i rozhovorům se vyhýbala. Byla stále více uzavřená a soustředěná na vlastní prožitky a tvorbu, se kterou se diváci mohou konečně setkat na velkolepě pojaté výstavě ve Valdštejnské jízdárně, která se právě otevřela návštěvníkům. Kdo byla Toyen? A co o ní víme?

Toyen: Spící (1937). Olej, plátno, 81 × 100 cm (soukromá sbírka, Praha).
Toyen: Půlnoc, erbovní hodina (Minuit L´heure blasonnee, 1961). Olej, plátno,...

Její umělecký styl měl zcela ojedinělý charakter, plný symbolických významů, podmanivé imaginace, surrealismu, freudismu a dalších formujících prvků. Svým oblékáním se stala vzorem pro feministické skupiny – měla krátké vlasy, nosila zpravidla kalhoty, mužskou košili a občas rádiovku. Spolu s malířem Jindřichem Štyrským byla členkou uměleckého sdružení Devětsil, kam patřil mimo jiné Vítězslav Nezval, Karel Teige nebo Jaroslav Seifert, jemuž se přisuzuje i autorství jejího uměleckého pseudonymu. Již ve svém počátečním „pražském“ období proslula svou neobyčejnou malbou. Po válce odjela spolu s fotografem Jindřichem Heislerem natrvalo do Paříže, kde dále malovala v duchu neuchopitelných vizí, přeludů a nekonečných hlubin.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!