Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nobelistu Hunta stál jeho výrok o ženách kariéru. Chtěl být vtipný

Lidé

  21:54
LONDÝN - Uznávaný vědec a nositel Nobelovy ceny Tim Hunt přišel o místo na univerzitě poté, co v žertu prohlásil, že společná práce mužů a žen v laboratořích škodí vědě.
Stěr DNA - ilustrační fotografie

Stěr DNA - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

Dvaasedmdesátiletý britský biochemik byl podle agentury AP nucen rezignovat na několik svých funkcí kvůli slovům, která kritici označují za nepřípustný sexismus. Omluva, s níž přišel vzápětí po výroku, k záchraně situace nestačila.

Pochod za mír. Laureátky Nobelovy ceny vyrazí pěšky z Číny do KLDR

Když prý muži pracují v laboratoři spolu se ženami, „zamilujete se do nich, ony se zamilují do vás, a když je kritizujete, tak brečí“. To je výrok z úterního projevu na světové konferenci vědeckých novinářů v Jižní Koreji, který znamenal radikální zlom v Huntově kariéře. Nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství z roku 2001 prý svá slova pronesl, protože chtěl být vtipný, spustil však vlnu pobouřených reakcí. Například uznávaná komentátorka listu The Guardian Anne Perkinsová výrok označila za „vědeckou verzi“ obviňování znásilněných žen, že si za své potíže mohou samy, neboť provokují násilníky krátkými sukněmi.

Juliette Binoche si zahraje nobelistku Buckovou. Točit se má i v Praze

Hunt následně přišel o místo ve vědeckém výboru Evropské výzkumné rady či v Královské společnosti Británie. V neděli oznámil, že jej ze svých řad vyloučila londýnská University College. Univerzita naproti tomu uvedla, že přijala jeho žádost o rezignaci.

Nejen sexistické narážky. Politici nás obtěžují, stěžují si novinářky ve Francii

Ačkoli řada vědkyň volala po odsouzení jeho výroků, nyní se některým z nich zdá tento zásadní zlom v Huntově kariéře být přeci jen příliš tvrdým trestem. „Strávila jsem s ním hodně času a nikdy jsem nezaznamenala žádný náznak sexismu,“ hájí svého kolegu přední britská fyzička Athene Donaldová z Cambridge, podle níž Hunt dlouhodobě velmi podporoval její práci.

„Jsme z toho všichni zděšení. V této mediální době, kdy se výroky šíří tak rychle, může poznámka utroušená po obědě na jakési konferenci bleskově zničit celou vaši kariéru,“ řekla AP ředitelka laboratoří na Cambridge Ottoline Leyserová, která se jako někdejší Huntova studentka prý rovněž nesetkala se stopou nekorektnosti v jeho chování.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...