Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Osmdesátiny oslaví Suchý novým muzikálem

Lidé

  12:00
PRAHA - Fenomén, legenda, všeuměl a mnohé další lichotivé přívlastky jsou již takřka nezbytnou součástí jména Jiřího Suchého. Herec, komik, textař, zpěvák, básník, hudebník, režisér, dramatik a výtvarník Suchý si na ně již dávno musel zvyknout, vždyť svou poetikou a milým humorem laská své početné fanoušky již šestou dekádu.

Jiří Suchý foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Umělec, který 1. října oslaví osmdesátiny, se na odpočinek nechystá, je stále plný elánu a nedávno představil nový muzikál Hodiny jdou pozpátku.

PSALI JSME:

"Jiří Suchý je jako šampaňské. Zraje, je letícím kamenem, který nezaroste mechem. Je plný invence a fantazie," řekla nedávno jeho dlouholetá jevištní partnerka Jitka Molavcová. Ta se Suchému po bok postavila po předčasné smrti Jiřího Šlitra, který v 60. letech se Suchým tvořil jednu z nejoriginálnějších i nejpopulárnějších dvojic historie českého divadla.

Jiří Suchý

 • Narodil se 1. října 1931 v Plzni.
 • Spoluzakládal Divadlo Na Zábradlí, s Jiřím Šlitrem a Ferdinandem Havlíkem založil v roce 1959 divadlo Semafor, v němž působí dodnes.
 • Spolupracoval s Ivanem Vyskočilem, Miroslavem Horníčkem, později vytvořil autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti se jeho divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.
 • Napsal přes 1300 textů písní, 50 her a 20 knih.
 • V roce 2006 se oženil s o mnoho let mladší šatnářkou ze Semaforu.

Suchý a Šlitr se potkali v polovině 50. let. V té době Suchý, který se živil jako reklamní grafik, vystupoval v Redutě s Akord clubem (hrál na basu a zpíval) a v kavárně Vltava s Miroslavem Horníčkem. V roce 1958 s Ivanem Vyskočilem založil Divadlo Na zábradlí, které svoji činnost zahájilo pásmem Kdyby tisíc klarinetů. Dvojice se ale později rozešla a již v říjnu 1959 otevřeli Suchý se Šlitrem zbrusu novou scénu - Semafor. Jejich debutovým programem byla muzikálová komedie Člověk z půdy.

Divadlo, které neskrývalo obdiv k předválečnému Osvobozenému divadlu Voskovce a Wericha, záhy rozvinuli do svébytného tvaru autorského divadla malých forem, které se stalo jednou z nejpopulárnějších pražských scén.

Originální představení dvojice S+Š a písničky, z nichž mnohé zlidověly, ovlivnily výrazně vkus doby. Divadlo se mimo jiné také stalo "líhní" pěveckých a hereckých hvězd. Podle řady kritiků S+Š za deset let společného vystupování změnili dějiny divadla i populární hudby. "Vypověděli jsme tehdy válku levnosti a banalitě. Ve jménu hledání cesty k českému muzikálu," popsal obdivovatel anglického music-hallu Suchý původní cíl divadla. S+Š byli mimo jiné průkopníky a propagátory hudebního videoklipu.

Desetileté hvězdné období ukončila nečekaná Šlitrova smrt na Vánoce 1969 a nastupující normalizace; hudební dominanci pak nástup bigbítu. A Suchý navíc upadl v nemilost komunistických vládců, po podpisu petice Dva tisíce slov nesměl do televize ani do rozhlasu. A ačkoli Semafor, potažmo sám Suchý, nikdy nechtěl bourat režim ("Byl jsem prostej chlapec, kterej si zpíval písničky a kterej měl rád jazz."), těžké to měl i ve vlastním divadle. Diváci však Senafor padnout nenechali a na lístky pravidelně stáli dlouhé fronty. Navíc písničky jako Honky tonky blues, Klokočí, Malé kotě či Pramínek vlasů se zařadily mezi ty, kterém prostě lidem z hlavy vymazat nelze.

Jiří Suchý a Jitka Molavcová

Suchý i přes nepřízeň režimu hrál, jevištní partnerkou se mu stala Molavcová, o které říká, že je "darem z nebes". Autorsky spolupracoval i s Ferdinandem Havlíkem. Jeho divadlo přežilo i nástup kapitalismu v Čechách a po letech pendlování z místa na místo našlo zázemí v Praze - Dejvicích.

Po listopadu 1989 se Suchý vrhl i na podnikání, založil nakladatelství Klokočí a filmovou společnost Perplex. Vyšla mu řada knih včetně dvacetisvazkové Encyklopedie, za kterou získal Cenu Jaroslava Seiferta.

Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni, která mu před několika lety udělila čestné občanství. V roce 1960 se oženil s výtvarnicí Bělou Novotnou, později se jim narodil syn Jakub. Manželka mu byla velkou oporou, například byla první kritičkou jeho textů. V roce 1983 zemřela. O 26 let později se Suchý podruhé oženil, když si vzal dlouholetou přítelkyni Markétu.

Suchý, který je znám i tím, že rád maluje a je vášnivým sběratelem všeho možného, je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné medaile Za zásluhy, Thálie a Ceny ministerstva kultury.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...