Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Oxfordská univerzita udělila Halíkovi čestný doktorát. Z Čechů ho dostali Masaryk, Beneš a Havel

Lidé

  14:07aktualizováno  16:31
OXFORD (od zvláštního zpravodaje LN ve Velké Británii) - Po prezidentech Masarykovi, Benešovi a Havlovi se pražský teolog stal teprve čtvrtým Čechem, který dostal čestný doktorát jedné z nejprestižnějších světových univerzit.

Tomáš Halík převzal čestný doktorát na univerzitě v Oxfordu. foto: Veselin VačkovLidové noviny

Průvod mužů a žen v černých a červených talárech se pomalu vine starobylými ulicemi Oxfordu. Začala Encaenia, každoroční ceremonie zdejší věhlasné univerzity, během které významné světové osobnosti přebírají její nejvyšší ocenění: titul čestného doktora. Teprve počtvrté za více než pět a půl století udělování titulu je letos mezi laureáty také Čech – pražský duchovní, filozof a teolog Tomáš Halík.

Dosud se tato pocta dostala pouze československým či českým prezidentům. Tomáš Garrigue Masaryk titul obdržel po vzniku samostatného Československa, Edvard Beneš jej získal za svou exilovou činnost během druhé světové války a Václav Havel byl oceněn za přechod k demokracii. Až se účastníci průvodu a hosté usadí na svá místa, pedelové uvádějí laureáty za zvuků varhan do auly. Po zpěvu hymny „Bože, chraň královnu“ lord Patton zahajuje promoci, která probíhá výhradně v latině. Postupně jsou představovány oceněné osobností. Hned tou první je Tomáš Halík. Ve svém červeném taláru si vyslechl rektorova slova, aby pak převzal z jeho rukou diplom čestného doktora bohosloví (Doctor of Divinity, honoris causa).

Čestný doktorát převzal také světoznámý španělský režisér Pedro Almodovar
Čestný doktorát převzal také designér Applu Jonathan Ive

Kromě Tomáše Halíka čestný doktorát obdrželo osm dalších osobností, např. nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman, soudce Nejvyššího soudu Spojeného království lord Mance, slavná japonská architektka Kazuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive, estonský skladatel Arvo Pärt, či španělský režisér Pedro Almodovar.

Podle Halíkových vlastních slov je to dosavadním vrcholem jeho bohaté akademické kariéry. „Čestný doktorát nejslavnější univerzity světa je patrně nejvyšší akademické ocenění, které člověk může dostat. Jsem rád, že už po několikáté mohu získat mezinárodní uznání nejen pro sebe, ale také pro celou naši zemi – zejména v době, kdy svět se na nás bohužel dívá jinak, než když nám záviděl celosvětově uznávaného (a doma uráženého) Václava Havla,“ řekl duchovní již dříve LN.

V minulosti Halík už obdržel řadu dalších prestižních ocenění, například Cenu Romano Guardiniho, Cenu kardinála Königa, Rytířský řád za zásluhy od polského prezidenta a zejména předloni Templetonovu cenu označovanou za Nobelovu cenu za teologii.

Oxfordská univerzita udělila Halíkovi čestný doktorát. Z Čechů ho dostali Masaryk, Beneš a Havel

Slavnostního ceremoniálu byl přítomen také ministr kultury Daniel Hermann (KDU-ČSL) a kardinál Miloslav Vlk. „Tomáš Halík překračuje svou prací horizonty a měli bychom v České republice být na něj pyšní,“ komentoval ministr Herman ocenění. Návrh na udělení oxfordského čestného doktorátu podala tamní kolej Harris Manchester. Jejím sponzorem a čestným členem je český miliardář Luděk Sekyra. Developer v areálu koleje v listopadu 2014 studentské centrum „Sekyra House“. V rámci objektu je i posluchárna pojmenována po Tomáši Halíkovi.

Luděk Sekyra, který byl slavnostní promoce osobně přítomen, byl na Halíkovo ocenění pyšný. „Žijeme ve středoevropském prostředí plném politického cynismu, xenofobního populismu a přízemního nacionalismu, proto je dobře, že nám nejslavnější britská univerzita připomněla, že naše země jednu skutečnou osobnost světového formátu má,“ řekl Sekyra.

- Rozsáhlou reportáž z Anglie si přečtěte ve čtvrtečních Lidových novinách

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!