Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pianista i aranžér. Hudebník Emil Viklický slaví 65. narozeniny

Lidé

  6:30
PRAHA - Jazzový pianista, skladatel a aranžér Emil Viklický je jednou z nejvýraznějších, nejosobitějších a nejvšestrannějších postav české hudební scény. Tento šéf několika jazzových formací a organizátor jazzového dění oslaví 23. listopadu pětašedesáté narozeniny.

Svaly tuhnou, musí se udržovat. Snažím se na to denně sáhnout. Ale abych řekl pravdu, já jsem nikdy nijak zvlášť pilnej nebyl. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Viklický začal hrát jazz v polovině šedesátých let jako student olomouckého gymnázia. Výrazněji na sebe upozornil roku 1974, kdy se přidal k SHQ Karla Velebného a nedlouho nato se souběžně stal členem jazzrockové skupiny Energit. Významným milníkem v jeho tvorbě bylo album V Holomóci městě odrážející melodiku moravských lidových písní.

Na podzim 1977 odjel Emil Viklický na roční studijní pobyt na Berklee College of Music v Bostonu. Navázal zde mnoho muzikantských kontaktů, které pak zúročil ve spolupráci s americkými hudebníky Billem Frisellem, Kermitem Driscollem a Vintonem Johnsonem.

Vážná i filmová hudba

V 80. letech se Viklický hodně věnoval mezinárodním spolupracím, například s Joem Newmanem na album Midgets, ale především se skandinávskými muzikanty. Vedle nahrávek s předními světovými jazzmany je znám svým snažením o fúzi folkloru s jazzem. Věnuje se také vážné a filmové hudbě. Je autorem tří oper Oráč a Smrt, Faidra a Máchův deník a melodramatu Tajemství Člověka na texty bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Emil Viklický pro magazín Pátek LN

Autoři: ,