Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Přijde na Jacksonův pohřeb nejvíce lidí v historii?

Lidé

  11:24
WASHINGTON/PRAHA - V souvislosti se smrtí "popového krále" Michaela Jacksona se začíná hovořit o rozměrech jeho posledního rozloučení. Přinášíme vám přehled pohřbů v historii, které navštívílo nejvíce lidí.

Jacksona oplakávají fanoušci po celém světě. foto: Reprofoto

Kondžívar AnnaduraiKondžívar Annadurai - 15 milionů lidí. Pohřeb Kondžívarama Annaduraie, premiéra indického svazového státu Tamilnádu a oblíbeného spisovatele v tamilštině v roce 1969.
Ruholláh ChomejníRuholláh Chomejní - 10 milionů lidí.
Poslední rozloučení s imámem Ruholláhem Chomejním v Teheránu v červnu 1989. Davová hysterie truchlících si při pohřbu tohoto politického vůdce islámské revoluce vyžádala řadu mrtvých a zraněných.Jan Pavel II.Jan Pavel II. - 4 miliony lidí.
V dubnu 2005 se svět rozloučil s papežem Janem Pavlem II. Přímo ve Vatikánu se mše na Svatopetrském náměstí zúčastnilo na 300.000 lidí včetně dvou stovek státníků a jiných významných činitelů z řady zemí. Na různých místech pozorovali obřad na velkoplošných obrazovkách další poutníci, kterých do Říma údajně přijely až čtyři miliony. Prostřednictvím televize sledovaly poslední rozloučení s Janem Pavlem II. desítky milionů lidí po celém světě.

Gamál Abdan Násir

Gamál Abdan Násir - 4
 miliony lidí. V říjnu 1970 se konal v Káhiře pohřeb populárního egyptského prezidenta Gamála Abdan Násira, který vládl od roku 1956 až do své smrti v roce 1970 a který se stal symbolem arabského národně osvobozeneckého boje. Při davovém šílenství při pohřbu bylo několik lidí ušlapáno.

Umm Kuthum4 miliony lidí - Tolik lidí se přišlo rozloučit v Káhiře v únoru 1975 s egyptskou "národní" zpěvačkou Umm Kulthum.

Victor Hugo2 miliony lidí - Když v květnu 1885 zemřel ve třiaosmdesáti letech významný francouzský spisovatel Victor Hugo, Francie mu uspořádala státní pohřeb a
tělo uložila v pařížském Panthéonu. Rudolph ValentinoRudolph Valentino - Asi nejúspěšnější herec němé éry filmu zemřel v srpnu 1926 v 31 letech jen několik dní po operaci slepého střeva. Po zprávě o jeho smrti spáchala řada nešťastných ctitelek sebevraždu a jeho pohřbu se zúčastnilo na 100.000 lidí. A výjimkou nebyly ani hysterické scény.

Edith PiafEdith Piaf - Slavná francouzská šansoniérka zemřela v říjnu 1963 v 47 letech na rakovinu. Třebaže si přála jen skromný pohřeb, poslední rozloučení s touto legendou se stalo velkou událostí. Smuteční procesí sledovaly v ulicích Paříže desítky tisíc lidí, další 100.000 lidí se vměstnalo do okolí hřbitova Pere Lachaise, kde byla pohřbena.

John KennedyJohn Kennedy - Bývalý americký prezident byl zavražděn ve svých 46 letech při návštěvě Dallasu v listopadu 1963. Na jeho pohřeb se do Washingtonu sjelo 220 nejvyšších státníků ze 102 zemí světa. Smuteční procesí sledovalo 800.000 lidí.

Elvis PresleyElvis Presley - "Král rokenrolu" zemřel ve 42 letech oficiálně na zástavu srdce v srpnu 1977 ve svém domě Graceland u Memphisu ve státě Tennessee. Ve svém luxusním sídle byl také pochován a posledního rozloučení se mohlo zúčastnit 75.000 Elvisových fanoušků. Jeho hrob se poté stal poutním místem.

DianaDiana - Pohřbu princezny Diany se zúčastnilo v září 1997 přes milion lidí v ulicích Londýna a v televizi poslední rozloučení sledovalo na 2,5 miliardy lidí ve 187 státech světa. Ve Westminsterském opatství bylo přítomno 1900 smutečních hostů včetně řady politiků a celebrit z uměleckého světa. Diana zahynula při dopravní nehodě v 36 letech.

George BestGeorge Best - Až 100.000 lidí se přišlo rozloučit v prosinci 2005 v Dublinu s fotbalistou Georgem Bestem, který zemřel v 59 letech na selhání orgánů v souvislosti s infekcí dříve transplantovaných jater zničených alkoholem. Mezi smutečními hosty byla smetánka Severního Irska a britského fotbalu, včetně trenéra jeho bývalého klubu sira Alexe Fergusona nebo anglického reprezentačního trenéra Svena Görana Erikssona.doprovodily dva miliony lidí.
Autoři: ,