Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Reprezentoval Česko v šermu na olympijských hrách v Riu. Je to cool sport, říká Jiří Beran

šermíř Jiří beran (vpravo) v akci | foto: Český šermířský svaz

Premium Rozhovor
Po skvělém úspěchu fleretisty Alexandra Choupenitche na letních olympijských hrách v Tokiu, odkud rodák z Brna přivezl bronzovou medaili, se strhl nebývalý zájem o sportovní šerm. Byla to totiž první olympijská medaile z tohoto sportu po české barvy po více než sto letech a například pražský klub USK šerm Praha pár dní poté zaznamenal nezvykle vysoký nárůst návštěvnosti svých stránek. A podobné to bylo i u dalšího klubu, SC Praha. „Určitě zde neplatí, že co je staré, je out. U šermu je to vlastně naopak,“ usmívá se Jiří Beran, šermíř SC Praha, který se účastnil OH v Riu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Pojďme ještě na chvilku do Tokia. Trochu ve stínu Alexandra Choupenitche tam zůstal stát další vynikající český šermíř, kordista Jakub Jurka z Dukly Olomouc. Vy sám jste ale už několikrát říkal, že v šermu je velmi těžké se na olympiádu vůbec kvalifikovat a že už samotný fakt, že na hry odjel, je obrovský úspěch. Takže: jak těžké je se na hry kvalifikovat?
Před šermířem ze státu, jakým je i Česká republika, je složitá cesta přes vysoké umístění na světovém žebříčku v olympijské sezoně. Dá se říci, že už několikrát se stalo, že ani šermíři v TOP 5 na světě se nedostali přímo na olympiádu. Proto je pak před šermíři kontinentální, pro nás evropská kvalifikace, kde musíte zvítězit, abyste si zajistili letenku na olympijské hry. Na tuto kvalifikaci každý nekvalifikovaný stát pošle jednoho nejlepšího šermíře a pouze vítěz jede. Je to taková liga mistrů – a obrovské nervy. Mě se toto povedlo na třetí pokus při kvalifikaci právě do Ria a Jakubovi Jurkovi hned na první pokus do Tokia. Bylo doopravdy úžasné pozorovat, jak se s tak obrovským úkolem v 21 letech popral a zvítězil. Nutno říci, že Alexander Choupenitch prošel stejnou ligou mistrů před Tokiem, a kdyby nezvítězil v evropské kvalifikaci, nereprezentoval by český šerm v Tokiu. Dva šermíře na OH, to doopravdy jen tak někdo nemá. Je to velký úspěch.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se