Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Server YouTube blokuje klip Adolfa Hitlera s HIV

Lidé

  15:49
Internetový server YouTube na svých stránkách zablokoval kontroverzní spot osvětové kampaně s názvem „AIDS je masový vrah“, který ukazuje mladou ženu při sexu s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem. Kampaň, kterou připravilo německé sdružení Regenbogen (česky Duha), vyvolala vlnu nevole.

AIDS je masový vrah - to je motto kampaně která používá vražednou symboliku Hitlera, Stalina a Saddáma Husajna

"V zásadě nekomentujeme jednotlivá videa a proč byla odstraněna," uvedl k věci mluvčí serveru YouTube Henning Dorstewitz. Na síti Facebook se nicméně objevilo zdůvodnění: "Video bylo odstraněno kvůli porušení uživatelských podmínek". Uživatelé totiž nesmí na server umísťovat například scény s nezákonným, štvavým či násilnickým obsahem.

Sdružení Regenbogen zadalo objednávku kampaně, jež byla představena k propagaci letošního Světového dne AIDS (1. prosince), ve snaze odradit lidi od nechráněného pohlavního styku. Záměrem bylo připomenout, že obavy z onemocnění AIDS všeobecně polevily a nakažených virem HIV po celém světě znovu přibývá. Kromě spotu organizátoři připravili i tři verze plakátu, na němž mladou nahou ženu objímá buď Hitler, nebo Saddám Husajn či Josif Stalin.

"Kampaň má u mladých lidí velmi dobrý ohlas," řekl předseda pořádajícího sdružení Jan Schwertner. "Poselství je jasné. Kdo mu rozumí, rozumí také kampani. Kampaň se teď rozeběhla, uvidíme, co přinese budoucnost," dodal.

Video ovšem narazilo na ostrou kritiku německých i zahraničních sdružení, která bojují proti AIDS. Německá organizace Aids-Hilfe požadovala jeho zákaz. "Je to jedna z nejhorších kampaní od vypuknutí epidemie AIDS. Tento odporný spot s imitátorem Adolfa Hitlera je potupou pro oběti nacismu a srovnává HIV pozitivní lidi s masovými vrahy," řekl Carsten Schatz z Aids-Hilfe. Kampaň kritizovala i německá ústřední rada Židů.

Za akci se naopak postavil bývalý německý tenista Michael Stich. Se svou nadací i on bojuje proti AIDS a v minulosti čelil útokům kvůli svým provokativním kampaním. "Iniciátoři kampaně určitě nechtěli nikoho urazit, spíš poučit," řekl Stich deníku Bild.

Hans Weishäupl, tvůrčí ředitel reklamní agentury Das Comitee, která spot vytvořila, vysvětlil, že s nápadem použít tvář psychopatického diktátora přišli proto, že Regenbogen žádala o úderný námět. "Mnozí nevěnují pozornost tomu, že AIDS zabíjí každý den mnoho lidí. Chtěli kampaň, která upozorní, že jde stále o velkou hrozbu. A Hitlerova tvář tou nejstrašnější, pokud chcete poukázat na zlo," dodal. Kampaň lze zhlédnout na stránkách www.aids-is-a-mass-murderer.com.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!