Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šestnáctiletá Angličanka dobyla na lyžích jižní pól

Magazín

  21:16
LONDÝN - Angličanka Amelia Hemplemanová-Adamsová se stala nejmladším člověkem, který na lyžích dosáhl jižního pólu. Podle zprávy listu The Daily Telegraph dorazila šestnáctiletá dívka na pól po téměř stošedesátikilometrové cestě, na níž ji doprovázel jen její otec.

Šestnáctiletá dívenka dobyla na lyžích jižní pól

Největším problémem byly pro Amelii mrazivé teploty, nudná sušená strava a "tátovo chrápání". Jak sdělila redakci listu satelitním telefonem z cíle své cesty, spánek jí komplikoval i polární den trvající celých čtyřiadvacet hodin. Cesta trvala od příletu do Antarktidy sedmnáct dní.

Cesta na jižní pól

U jižního pólu je letos živo, směřuje tam kolem 500 lidí. Většina z nich cestuje ve skupinách a doufá, že na místo dorazí do příštího úterý, kdy se tam bude konat oslava 100. výročí dobytí pólu expedicí Nora Roalda Amundsena.

Otec rekordmanky David Hempleman-Adams je v Antarktidě doma, protože je historicky prvním cestovatelem, který na pól dorazil úplně sám.

Dcera Amelia studuje střední školu v britském Bathu, ale učebnice si s prý sebou na cestu nevzala. "Měla jsem dobrou vůli, ale táta to nedovolil, překročili bychom přípustnou váhu nákladu," vysvětlila novinářům. Před návratem domů se nejvíc těší na postel, teplou sprchu a oblíbený čokoládový moučník.

Cesta k pólu začala pro dvojici dobrodruhů 20. listopadu příletem do chilského Punta Arenas. Na ledový kontinent se Amelia s otcem vypravila letadlem o dva dny později. Po čtyřdenní aklimatizaci vyrazili na lyžích k pólu. Dnes, poslední den cesty, urazili v tvrdých antarktických podmínkách 22 kilometrů.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat