Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Smutné výročí: Před rokem spáchala sebevraždu Iveta Bartošová

Slovensko-cest

  12:05
PRAHA - Zpěvačka Iveta Bartošová patřila od konce 80. let k hvězdám české populární hudby, třikrát se stala zlatou slavicí a vystupovala v úspěšných muzikálech. Půvabná blondýna, která 29. dubna 2014 ve věku 48 let spáchala sebevraždu, však bojovala se závislostí na alkoholu a lécích i nevyrovnaným osobním životem.

Iveta Bartošová foto: MAFRA - Nguyen Phuong thao

Dvakrát se vdala, ani jedno z manželství ale nebylo právě šťastné. A rozpadl se také její dlouholetý vztah s producentem Ladislavem Štaidlem.

Mediální otloukánek

Poslední roky před smrtí tak byla Bartošová hlavně vděčným objektem bulvárního tisku, který pozorně sledoval každý její krok. Zpěvačka sice chtěla navázat na kdysi úspěšnou hudební kariéru, žádný z mnoha pokusů o comeback však nevyšel a mnohem více než zpěv přitahovaly pozornost veřejnosti různé excesy. 

Jejich neslavným vrcholem bylo léto roku 2013, kdy za podivných okolností odjela do Itálie. Po návratu z nezvyklé cesty se podruhé vdala, vzala si podnikatele Josefa Rychtáře.

Sebevražda Ivety Bartošové v bulvárních médiích.
Iveta Bartošová

Ani po svatbě se ale Iveta Bartošová nedokázala zařadit do běžného života a nedlouho před smrtí se v médiích opět objevily znepokojující záběry kdysi půvabné zpěvačky. Mnozí jí dříve blízcí lidé hovořili otevřeně o tom, že by měla zamířit do léčebny, ostatně už v roce 2007 absolvovala ústavní léčbu ze závislosti na antidepresivech. Loni 29. dubna krátce před polednem si však lehla nedaleko svého domu v Praze-Uhříněvsi na koleje před projíždějící vlak, který ji na místě usmrtil.

Nová vlna zájmu

Sebevražda Ivety Bartošové vyvolala novou vlnu zájmu o druhdy populární zpěvačku, novináři - a to nejen ti bulvární - podrobně sledovali jak vyšetřování činu (jež policie uzavřela začátkem srpna s tím, že na smrti se nepodílel nikdo další), tak osudy syna Artura či údajné neshody mezi pozůstalými kolem zařizování pohřbu či řešení dědictví. A podobně jako v případě jiných populárních umělců s sebou přinesla smrt zpěvačky i velký zájem o její desky, které se ocitly v čele prodejních žebříčků.

Kariéra Ivety Bartošové

V hudební branži strávila Bartošová přes tři dekády, byť v posledních letech svého života už příliš často nevystupovala. Poprvé na sebe výrazně upozornila v roce 1983 na soutěži Mladá píseň v Jihlavě. Než se vydala na sólovou dráhu, zpívala Bartošová ve skupinách Balet a Kroky tehdy i dnes velmi vlivného Františka Janečka. Do povědomí veřejnosti se výrazně zapsala v roce 1985 hitovým duetem Knoflíky lásky, který nazpívala s Petrem Sepéšim a jehož se prodalo přes 200 tisíc kusů.

Na jaře 1987 začala spolupracovat s Ladislavem Štaidlem, který se stal také jejím životním partnerem (měli spolu nyní osmnáctiletého syna Artura). Natočila tak řadu velkých hitů (Málo mě zná, Víš lásko, Dva roky prázdnin, Dej mi ruku, Když láska schází, Útoč láskou, Tichá píseň, Rozvíjej se poupátko, Václavák), prodala statisíce alb Blízko nás, Natur nebo Václavák a její turné byla vyprodaná. Objevila se také ve filmech (Svatba upírů, 1993) či televizních inscenacích.

V první polovině 90. let tak Iveta Bartošová, která se narodila 8. dubna 1966 v Čeladné u Frýdku-Místku, stála na vrcholu popularity. V letech 1990 a 1991 zvítězila ve Zlatém slavíkovi (tehdy, pravda, poněkud skomírajícím) a navázala tak na své první vítězství z roku 1986. Podobně úspěšná byla i v anketě televizních diváků TýTý, kterou vyhrála v letech 1991, 1992 a 1993. Mezi velké hvězdy české populární hudby ale patřila Bartošová ještě koncem 90. let.

Tehdy totiž vystupovala v úspěšných muzikálech. V roce 1997 debutovala jako křehká Adriana v Draculovi, později vystupovala i v Monte Cristu, dalším opusu Karla Svobody. Zpívala také v muzikálu Miss Saigon, v Bídnících, pohádkovém muzikálu na ledě Mrazík či v Johance z Arku, na Slovensku účinkovala v Pomádě. Úspěch mělo i album Ve jménu lásky (1998) s hity Léto či Tři oříšky, označené za comeback století. Ve stejné době se ale také definitivně rozešla s dlouholetým partnerem Štaidlem.

Jejím životem později prošlo několik mužů, poprvé se ale provdala teprve v září 2008 za herce a neúspěšného filmového producenta Jiřího Pomejeho. Manželství vydrželo pouhé dva roky, poté chodila s italským hrabětem Domenicem Martuccim, poslední zhruba tři roky byl jejím partnerem Rychtář.

Autoři: ,

Stavební pozemek v Týnci nad Sázavou
Stavební pozemek v Týnci nad Sázavou

Týnec nad Sázavou - Chrást nad Sázavou, okres Benešov
2 750 000 Kč