Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soukromá letadla Elvise Presleyho jsou na prodej v uzavřené dražbě

Lidé

  7:00
WASHINGTON - Dva soukromé letouny Elvise Presleyho, Lisa Marie a Hound Dog II, jdou do aukce. Stroje podle zpravodajské stanice BBC nejsou schopny letu a byly přes 30 let vystaveny v Gracelandu, někdejším honosném venkovském sídle Presleyho v Memphisu.

Elvis Presley foto: Reprofoto

Letadlo Lisa Marie, které Presley pojmenoval po své dceři, koupil král rock’n’rollu v roce 1975, dva roky před smrtí, za zhruba 300 000 dolarů. Upravil ho do luxusní podoby zahrnující apartmá s postelí, konferenční místnost, koupelnu s pozlacenými kachličkami a stereosystém s 50 reproduktory. Jde o letoun Convair 880. Na kormidle je vyobrazena zkratka TCB odkazující na Elvisovo osobní motto Taking Care of Business.

Naposledy letoun transportoval Presleyho ženu Priscillu a herce George Hamiltona na pohřeb hudebníka. Presleyho otec Vernon letadlo prodal v roce 1978 a než ho zakoupilo konsorcium majitelů Gracelandu, mělo ještě další dva majitele.

Letadlo i pozemek

Druhý letoun je Lockheed JetStar, který Presley koupil rovněž v roce 1975 jako dočasný dopravní prostředek, než bude renovována Lisa Marie. Oba letouny jdou do dražby jako jedna položka. Kupující má rovněž možnost přikoupit pozemek vedle Gracelandu, aby mohl letadla vystavit nezávisle na sousedním Presleyho muzeu.

Aukční síň Julien’s letouny nabízí v uzavřené dražbě, kdy kupující předkládají zapečetěné nabídky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!